Noniin eli, kääntäessä oikealle ratin kääntöliikkeen pysähdyttyä nopeasti kuuluu ikävä kolahdus vasemmalta puolelta edestä jos moottori kylmä. Oikealle pystyy kääntämään ilman kolahdusta jos ratin kääntöliikkeen lopettaa todella varovasti ja vasemmalle kääntäessä ei kolahtele vaikka kuinka olen yrittänyt. Tämä vaivannut jo n.1,5-2v(koko auton omistusajan) ajan mutta nyt talviunilta ottamisen jälkeen mielestäni mennyt huonompaan suuntaan ja olisi aika ehkä tätä seuraavaksi alkaa miettimään että mikä homma?
Alustasta ei muuten mitään kolinoita tai ylimääräisiä ääniä, ainakaan mikä korviin pistäisi erityisemmin, koiranluut ja yläpään laakerit vaihdettu, ei tämän kolahduksen takia.
Katsastuksetta ilman mitään sanomista läpi viikko sitten. Ajon aikana oireista minulla hieman ristiriitainen olo, kokoajan sellainen tunne että jossain ehkä joku hassusti tai jossain päin alustassa jotain väljää. Mitään suoraa oiretta ei ole mutta jotenkin auto vain tuntuu hieman ehkä kummalliselta/löysältä vaikka alusta on jämäkkä. En ole kyllä ajanut 2 viikkoa kauempaa kyseisellä autolla kuin viimeksi vähän vajaa vuosi sitten että sehän voi siitäklin johtua.
Myös rattiakselista kuuluu "narahdus" tietyssä ratin kulmassa(10-30° oikealle käännetty, myös jos ratti tässä kulmassa vasemmankautta kierretty) jos rattin korkeudensäätö asetettu tietyn pisteen yläpuolelle. Rattia laskemalla tämnä ääni katoaa ja tuskin on samaa sarjaa.
Mitä lähteä tutkimaan seuraavaksi? Itse epäilen vahvasti hammastankoa tämän lämpötilavaihtelun takia, ei tarvitse 5min kauempaa moottorin käydä niin kolahtelu loppuu. Onkohan tässä siis edes muuta vaihtoehtoa kuin hammastanko???