Elikkäs alko tuossa deekussa lämpömittari elelemään omaa elämäänsä, eli yleensä pysyy normaalilämmöissä mutta joskus saattaa nousta aika tiuhaan aivan punasen rajalle.. ja siitä sitten vähitellen laskee ja tätä samaa kiertoa jatkuu ns. kokoajan

Ensimmäisenä tuli mieleen rikkinäinen termostaatti koska ylävesiletku on kuuma, ja puhaltaa sisälle lämmintä mutta alavesiletku ja paisuntasäiliö on täysin kylmä..
Sittenpä laitoin sen uuden termostaatin juuri samallalailla paikoilleen kuin vanhankin mutta sama homma jatkuu edelleen. Mitäs porukka epäilee täällä? Käytin kummiskin jokasen liitoksen jäähytysjärjestelmästä auki ja nestettä oli jokapaikassa.. ja alko myös puhaltelemaan sisälle lämmintä. Ettei olis syyläri tukossa ku ylävesilekun alun ympärystä kummiskin lämmin ja loput kylmää? Suunnittelin ite että jos porais termostaattiin reiän jotta neste kiertäis ns. kokoajan mutta minkäkokoisella terällä?