Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

Shiftkitin teko.

  • 3 Vastauksia
  • 1134 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa jepajee

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 832
  • Yksi vika korjattu ja kymmenen muuta löydetty.
Shiftkitin teko.
« : 18.08.2013, 16:41:13 »
Juu eli ois meininki tehhä omaan w71L:ään shiftkit ja heräskin tässä kysymys, että voiko sen tehdä laatikko paikoillaan vaan tuleeko sieltä silloin ulos jotain ei toivottua sälää? Aiheestakun lueskelin niin aina oli latikko pukissa selällään.
Ex: Volvo 340 b17 -88, Nissan Bluebird CA20E -89, Nissan Sunny  GA16i-89.
Nyk. Volvo 945 b230FT+aw71L

Poissa okoz

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 59
  • 760 Turbo
Vs: Shiftkitin teko.
« Vastaus #1 : 19.08.2013, 00:02:20 »
Onnistuu se, mutta ei ehkä niin helposti kuin laatikon ollessa pukissa.

Mulla kävi huonompi tuuri kun tein sen auton alla. Yksi paperitiiviste repesi venttiilikoneistosta siinä vaiheessa kun sain sen irti laatikosta. Tiivistesarja laatikkoon maksoi muistaakseni n.60e sinisellä. Eikä ollut helppo tiivisteen vaihto, kun koneiston sisältä purkautui pieniä osia, eikä kasaaminen olisi onnistunut ilman kuvallisia ohjeita, jotka onneksi löytyivät netistä. 


Poissa Sjtv

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 669
  • PRV is lifestyle <3
Vs: Shiftkitin teko.
« Vastaus #2 : 22.08.2013, 07:49:10 »
Onnistuu tosiaan helposti paikallaan ja on tehty niinkin. Yleensä se tulee vaan tehtyä siinä vaiheessa kun laatikko ei vielä ole autossa paikoillaan josta johtuen kuvatkin on sitten loota irrallaan tehdyistä.
745,745,765,945,XC70,Raksapaku

"Vehkeiden epäluotettavuus on suoraan suhteessa siihen kuinka paljon niissä on itsetehtyjä, muista autoista otettuja, kuorma-auton tai virityskäyttöön tarkoitettuja osia."

Poissa jepajee

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 832
  • Yksi vika korjattu ja kymmenen muuta löydetty.
Vs: Shiftkitin teko.
« Vastaus #3 : 24.08.2013, 23:36:21 »
No niin tännään rukattiin kaverin kanssa shiftkitti ja hyvin onnistu vaikka olikin laatikko paikoillaan, tosin jos oisin yksin joutunu tekemään niin tuskin olisi vieläkään valmista oli nimittäin niinmonta tilannetta jossa käsiä tarvittiin vähintään kolme.

Mutta ny seuraa jälki kysymys. Mitenkähän vien laatikko.öljyjen tarkistuksen loppuun, kun öljy on kylmää vielä 15km ajon jälkeen? Meinaan, että kun laatikkosta otettiin pois 8L öljyä ja tilalle laitettiin N.8L niin tikussa näkyy 15km ajon jälkeen öljyn pinta 40 asteen asteikolla reilusti maksimin yli ja 90 asteen asteikolla minimin ja maksimin puolivälissä.
Ex: Volvo 340 b17 -88, Nissan Bluebird CA20E -89, Nissan Sunny  GA16i-89.
Nyk. Volvo 945 b230FT+aw71L

 

Futurez  Kulkukoira