Minulla oli joku epämääräinen vika 3 v sitten kesällä katsastuksessa. Katsastusmies epäili jotain imupuolen vuotoa. Olikohan se happiarvo, en muista.
Nyt kahtena vuonna olen ajanut koneen kuumaksi ja vienyt heti autokorjaamoon hakemaan pakokaasutestiä etukäteen. Tulokset olivat erinomaisen hyvät. Kuulemma kuin "japanilaisella autolla".
Sitten vain sen lapun kanssa katsastukseen, jolloin etukäteen saatu päästötodistus on pätevä.
Katsastusmies ei mielestäni lämmitä konetta juuri ollenkaan. Auto on ehtinyt aamulla seistä jonossa yli 1/2 tuntia ja lisäksi ajomatka katsastusasemalle kotoani on vain n. 500 metriä, joten se kone ei paljoa ole lämminnyt. Jonotan aamulla katsastukseen tarpeeksi ajoissa, jotta ehdin vielä töihin klo 9:ksi, jolloin ei tarvitse selitellä mitään.
Seuraavilla kerroilla kesällä täytyy muistaa ottaa valokopio korjaamon pakokaasutodistuksesta ennen katsastukseen menoa, että jää itsellekin joku paperi.