En niin ole väittänytkään, sen sijaan terve epäilys on. Eikä kyse ole mistään huijauksesta - kyse on brändäämisestä.
No - voit viljellä salaliittoteoriaa, että kaikki muut kuin Volvo-paketoidut ovat jotenkin huonoja

Pääosin olen samaa mieltä, mutta:
Karmaiseva tosiasia on, että joskus jonkun muun kuin "oem" tekele on parempi... Sitähän emme saa tällä foorumilla selville. Mutta toisaalta väitteesikään ei myöskään saa mistään lähteestä tukea... Ja moni asia on toisin, kymmenisen ja n. kaksikymmentä vuotta sitten suunnitelluissa kärryissä. Välissä omistajaksi vaihtui iso organisaatio ja samoja palikoita käytettiin läpi tarjooman. Ennen sitäkin oli varmasti halvempi ostaa filtteri xx - tarpeeseen ja yy-tilaan kuin tilata räätälöity

Ja jos joku pystyy tavalla tai toisella osoittamaan, että kymmenkunta vuotta sitten suunniteltujen Volvojen ja vuodesta 2006 (S80) ja 2007 (V70) tuotantoon tulleiden "oem" filtterit on tehty koko ajan samassa paikassa niin korjaan epäilevää mielipidettä. Mutta realiteetit kannattaa pitää mielessä.
Mitä renkaisiin tulee: Ihme, että continental on huijannut ja jäänyt kiinni, Bridgestone tehnyt samaa... Miten enää luotat enää mihinkään brändiin ?
