Pari viikkoa on ollut melkoista selkkausta auton kanssa. Ensin hyyty kesken moottoritie ajon ja ilmoitti DSTC-vaatii huollon ja Vaihdelaatikko vaatii huollon. Auto kävi pätkien ja vikakoodeissa oli P0304 (Cylinder 4 Misfire Detected)
Nollattiin koodit ja auto toimi taas viikon kunnes tuli vikatila päälle. Nyt on puhdistettu suuttimille tulevat liitokset ja vikakoodit nollattu. Auto toiminut taas muutaman päivän ongelmitta, mutta nyt huomasin tuon ihmeellisen naksutuksen. En tiedä onko kuulunut aikasemmin, mutta en ainakaan ole siihen kiinnittänyt huomiota. Jos onkin kuulunut, niin mielestäni ei näin tiheään ole tuota naksutellut.
Ääni siis kuuluu tuolta laturin suunnilta ja kun naksahtaa alkaa sellainen rahiseva ääni ja kun toisen kerran naksahtaa, niin rahinat loppuu. Mikähän systeemi tuolla naksuu?
Tuota P0304 vikakoodia nyt seuraillaan ja ilmeisesti menee suutin vaihtoon, jos vielä liitoksien puhdistamisenkin jälkeen tuota vielä herjailee.
Tuossa video vielä, mistä voi jotain kuulla naksumisesta. Nakse kuuluu 3,21,38 sekunnin kohdilla. Tuota rahinaa ei videolta niin erota.
https://www.youtube.com/watch?v=yb226e_SA58