Race.fi  Puotilan autokorjaamo

b200f -91

  • 1 Vastauksia
  • 1219 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa ojala

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 231
  • Väkivalta lopettaa vittuilun. ainakin pohjanmaalla
b200f -91
« : 03.09.2011, 15:46:46 »
moi. olis tarkoitus säätää venttiilivälykset tuosta lankusta mutta viime kerrasta on niin pitkä aika etten enään muista sitä hommaa. helppohan se oli mutta tuossa otsikon mukaisessa ruiskussa ei taida olla suoraan säädettävissä mutterin alta vaan niillä lätkillä. Kuinkas sitä nokkaa sai pyöritettyä? oon sorkkinut moottoria viimeksi joskus 90-luvun alussa  :D
2* V40, 2* S60, 1* 240, 1*460. 1*V50. 2*242. Matka jatkuu mazdalla. Valitettavasti.

Poissa Huikkoster

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 5839
  • www.vrcf.fi
Vs: b200f -91
« Vastaus #1 : 03.09.2011, 17:04:56 »
Venakoppa auki 10mm hylsyllä ja rakotulkki käteen. Kokeile aina ne välykset joissa nokka osoittaa ylöspäin. Saat pyöriteltyä kun olet tasaisella alustalla jossa voit työnnellä autoa eteen-/taaksepäin. Isoin vaihde päälle niin liikuu hyvin yhdenkin hengen voimin. Jos on automaatti, silloin pitää varmaan kampiakselin pultista pyöritellä räikällä.

Välykset olen mitannut niin että kaikkiin pitää mennä 0,3mm mutta ei yhteenkään 0,5mm, jos näin on niin kaikki kunnossa. Kylmänä ohjearvo on 0,4mm kaikissa ilman vaimenninkumeja säädettynä.

Vaimenninkumit ovat siis nostajan ja venttiilin välissä vähentämässä melua. Turha niitä on ottaa pois pelkän tarkistuksen/säädön takia kun pitäisi nokkahihna ja -akselikin ottaa pois.

Jos joku pala pitää vaihtaa niin siihen on olemassa ihan oma työkalunsa jolla saa nostajan painettua alas.

Ja samalla hyvä vaihtaa venttiilikopan tiiviste. Ei ole kallis mutta eipähän jää vuotamaan siitä :)

 

Carcom Oy  Elekma