Autodiagnoosi  Carcom Oy

Volvo V40 T2.0 2002: Sähkövikaa? Airbagin valo, vilkku, turvavyö

  • 1 Vastauksia
  • 2703 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa kmkivist

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
Hei,

ostinpa pari viikkoa sitten V40 2002. Nyt ihan aluksi haluan mainita, että minulla ei ole auton sielunelämästä ymmärrystä kuin ihan perusasiat. Myyjä kertoi myynnin yhteydessä, että autossa oli ollut airbagin varoitusvalon kanssa sellasta vikaa, että se jää päälle, mutta se oli kertaalleen jo "kuitattu". Koeajossa tottakai vika tuli takaisin, mutta koska tuttu myyjä niin lupasi toki korjata sen, jos vika vielä jatkuu. Muuten tekniikaltaan oikein näppärä auto, joten ostin pois. Olen nyt pari viikkoa lähinnä seurannut tuota käyttäytymistä, jotta päästäisiin paremmin kartalle missä se vika oikeastaan on. Olen huomannut seuraavanlaisen käyttäytymismallin joka näyttää toistuvan aina:

Tapaus 1: Toisinaan, kun käynnistän auton, niin airbagin valo jää päälle eikä sammu ollenkaan.

Tapaus 2: Toisinaan, kun käynnistän auton, niin airbagin valo toimii normaalisti, mutta vilkku pitää sellaista ääntä mitä vilkku normaalistikin pitää, mutta tuplanopeudella. Ja siis vilkku on neutraalissa asennossa, eli ei vilkuta oikealle eikä vasemmalle. Kun laittaa turvavyön kiinni niin se äänikin loppuu. Myös se turvavyön varoitusvalo vilkkuu samaan tahtiin (kun turvavyö ei kiinni) kuin se vilkku pitää sitä ääntä (en tiedä pitäisikö sen palaa jatkuvasti vai onko normaalia, että se vilkkuu).

Tapaus 3: Käynnistän auton ja airbagin valo jää palamaan. Ajon aikana jossain vaiheessa valo sammuu. Kun pysäytän auton ja avaan turvavyön niin alkaa tuo vilkun ääni taas kuulumaan.

Eli näyttää siltä, että jompi kumpi vika on aina läsnä. Joko se, että airbagin valo palaa jatkuvasti tai se, että vilkun (rele?) pitää ääntä, kun turvavyö (kuskin puolelta) on auki.

Olisiko kenelläkään mitään arvausta missä mahtaa olla vika? :)

Kiitos!

EDIT:

Jaa vai onkos tuo releen ääni itseasiassa ihan normaalia, kun turvavyö on irti? Jotain englanninkieliestä foorumia selailin, kun suomeksi ei ihan hirveesti löytynyt tarinaa aiheesta, mutta sieltä sain käsityksen, että se on nimenomaan se varoitusääni. Kaikenmoista :D Noh, mutta sittenhän se tarkoittaa sitä, että vika on vaan tuossa airbagin (jossain) valossa, kun jää välillä päälle. Ja kun se on päällä niin tuo turvavyön varoitusääni ei toimi laisinkaan.
« Viimeksi muokattu: 08.11.2017, 15:49:10 kirjoittanut kmkivist »

Poissa kupari s40

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1380
  • Hi Tech, Low Life
Turvavyö irti pimputtaa ja valo vilkkuu on normaalia ainakin S40 -00 ja  S60 -01
Airbagilsta lueta koodi,  joku vika siellä on niin korjaa se ja loppuu valoherjat.. Muuten et saa leimaakaan jos yhtään  srs-koodia on edes muistissa vaikka valo olisi sillä hetkellä sammuksissa.
SX4 1.6 Outdoor Line -08
Saab 9-5 Aero sedan man -03 biopoweroitu stg2
Emännällä Volvo S60 T5 aut  -01
Imatralla apuja saa icarsoft vol2 Volvo/Saab obd-lukijalla

 

Futurez  Kulkukoira