Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

Turbo vuotaa öljyä

  • 1 Vastauksia
  • 1947 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Daiffi

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 280
  • www.vrcf.fi
Turbo vuotaa öljyä
« : 23.10.2018, 23:14:12 »
Otsikon mukainen ongelma löytyy tällä hetkellä volvosta... Auton ollessa tyhjäkäynnillä ja kun alkaa öljykiertää turbossakin alkaa tihuttaa öljynpaluuputken tienoilta.
Öljynpaluuseen pistetty laippaan uusi tiiviste mutta silti vuotaa. Voiko vuotaa pannan välistä öljyä ?

Ohjuri tapin tienoilla oli vähän öljyä kun halkasin paketin. Kuuluuko väliin tulla mitään tiivistettä kun lyöpaketin kasaan vai tiukentaako panta paketin niin hyvin yhteen ?
Vielä toinen kysymys, kuuluuko 2. kuvassa hyrrän alapuolella olevan osan liikkua pitkittäin ?

Exät: Volvo 940 -91 " Vauhtipulkka", Volvo C70 -98, Volvo V70 AWD R -00, Volvo 740 16v -90
 
Nykyinen: Volvo 940 Turbo -98

Poissa Vmax

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 211
  • www.vrcf.fi
    • Turbopalvelu
Vs: Turbo vuotaa öljyä
« Vastaus #1 : 24.10.2018, 22:23:50 »
Ei saa olla akselissa klappia pitkittäin yhtään, eikä saa vuotaa pakopesän välistä öljyä, siiven alla oleva pelti kiristyy samalla kun pakopesän ja keskiosan liittää pannalla. Taitaa olla ahtimessa laakerointi ja tiivisterenkaat loppu. Keskiosan ja pakopesän pinnat pitää olla täysin puhtaat kun kappaleet liitetään pannalla, niin siitä tulee tiivis.
Turboukko yrityksessä https://thturboservice.fi/  Volvot 945 B230FT - 242 T5 projekti + muita merkkejä.

 

Samppasport  Futurez