Carcom Oy  Elekma

V70 takalasin pyyhin

  • 1 Vastauksia
  • 1273 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa j_m_k

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 186
  • www.vrcf.fi
V70 takalasin pyyhin
« : 29.01.2019, 11:57:30 »
Tänään aamulla hämmästelin takalasin pyyhkimen toimintaa. Peruutin pois pihasta, pyyhin oli mitä luultavimmin jäässä, ei liikettä. Tein salilla tunnin treenin ja sen jälkeen kävelin p-paikalle, avasin ovet kaukolla ja hetken mielijohteesta ajattelin irroitella takalasin pyyhkimestä jäät. No sehän teki heti pyyhintäliikkeen! Eli Oliko siellä jännite koko ajan (potentiaalinen akun tyhjentyminen) vai tuliko sinne virrat vain koska ehdin avaamaan ovet kaukosäätimellä? Kuinka kauan moottori kestää junnata paikoillaan, sehän saattaa olla jäässä useita päiviä.

Saako lasinpyyhkimen automatiikan kokonaan pois päältä? Jotenkin hämärä se on, pitääkö tuulilasille olla tihku tai sadetunnistin jotta pakilla takalasin pyyhin aktivoituu? Kun ei se sitä aina tee

Poissa hessu80

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 2900
Vs: V70 takalasin pyyhin
« Vastaus #1 : 29.01.2019, 12:24:29 »
Ei se jumittamisesta rikki mene, sen verran on kuitenkin älyä moottorissa. Sitä en tiedä voiko tyhjätä akun. 

Takalasinpyyhin pyyhkii pakki kytkettynä, jos tuulilasia pyyhitään. Toiminnon saa ruksittua pois käytöstä VIDAn avulla. Yksi niitä harvoja muokkauksia, joita VIDAlla ylipäänsä voi tehdä. 
V90 D3 AWD Business Inscription aut -18, V40 D2 business aut -16

 

RallyBaron  Samppasport