No niin, seuraavaa ongelmaa pukkaa hiukkassuodatinremontin jälkeen.
Ensimmäinen vaiva olisi pitänyt huomata jo koeajolla, mutta jäipä hoksaamatta. Eli aina kun auton sammuttaa virta-avaimesta, moottori täristää hetkisen. Toisinaan tärinä tuntuu voimakkaampana, toisinaan hieman vaisumpana, mutta tärinä toistuu joka kerta kun auton sammuttaa. Kahlasin aika monta otsikkoa täältäkin läpi, mutta en huomannut kellään muulla olleen vastaavanlaista kokemusta V50:n kanssa. Mikä tuollaisen jälkikäynnin voi aiheuttaa ja onko syytä huoleen? Kyselin tuosta hiukkassuodattimen vaihdon yhteydessä huoltamolta, mutta totesivat vain etteivät olleet kerinneet sitä sen kummemmin katsomaan ja sanoivat, että ellei muita oireita tule niin kovaa ajoa vain.
Noh, toinen asia, johon aloin nyt pari viikkoa sitten kiinnittämään huomiota, on kytkimestä kuuluva omituinen naksahdus/kolahdus aina silloin tällöin vaihdetta vaihtaessa. Nyt ihan viime päivinä on alkanut omasta mielestä ääntämään yhä useammin ja selvemmin, niin että äänen kuulee täysin selvästi radionkin yli. Hieman vastaava ääni kuuluu, kun ajelee pintakaasulla ja nostaa jalan kaasulta. Mitään ääniä tai mainittavia tärinöitä ei kuulu tyhjäkäynnillä eikä vaikutusta onko kytkin ylhäällä, puolivälissä vai alhaalla. Joten ei kai tuo kaksoismassakaan oikein voi olla?

Sen verran lueskellut tuosta vaihtamisen yhteydessä kuuluvasta äänestä, että tuota on ollut ilmeisesti joillain muillakin ja merkkiliikkeessä väitetty ominaisuudeksi?

Vähän vaikea itsellä tuota ääntä vaan mieltää miksikään muuksi kuin oireeksi jostain viasta. Ja tuosta kaasun nostamisesta tulevasta naksahduksesta en löytänyt ainuttakaan kirjoitusta.
Minkälaisia mielipiteitä tai arvauksia? Voisiko tuo moottorin täristäminen ja vaihtamisesta kuuluva ääni jollain tapaa jopa liittyä yhteen ja samaan ongelmaan?
