Terrrvehdys!
Tuli pari viikkoa sitten pieni "ahaa" hetki, ja päätin laittaa entisen käyttöautoni (BMW 530i, E60, 04vm) kokeilumielessä myyntiin, ja odotella, ja ihmetellä tarjouksia. Noh, olisiko 10 tunnin sisällä AUTOLIIKE pistänyt viestiä, että heitä kiinnostaisi auto, ja tarjous oli todella hyvä. Noh, hetken päästä olin autoliikkeen kuljettajia hakemassa juna-asemalta, ja laitettiin nimiä paperiin.
Aina pyörinyt mielessä, että "uusi" V70 olisi seuraava käyttöauto tulevaisuudessa, mutta tulevaisuus tulikin nopeammin vastaan, kuin uskoinkaan. Nettiautoa tuli ahkerasti selailtua, ja muutamaa niin bensa, kuin dieseliä tuli käytyä katsomassa, mutta jokin niissä vain käänsi ostoalkeet pois, kunnes kyseinen yksilö tuli vastaan. Hieman vältellyt dieseleitä, kun ei moisten tulevaisuudestakaan niin tiedä, mutta aika samat hintakulut, kuin bemarissa. Verot kalliimmat, mutta vakuutukset huomattavasti halvemmat, niin + - = 0. Polttoainekuluissa sitä säästöä tulee.
Elikkäs...:
Volvo V70 -08, 2.4D-Ajettu nyt 177850km (Ostaessa 176200km)
-Automaatti
-Adaptiivinen vakionopeudensäädin
-Tutkat
-Bluetooth
-Webasto (Tai joku muu vastaava..?)
-Kaistavahti
-Kuolleenkulmanvaroitin
Viimeisimmät huollot-Jakohihna, vesipumppu, apulaitehihna, ja jarruneste 15tkm sitten.
-Laatikko öljyt 20tkm sitten.
-Öljyt, ilmansuodatin, raitisilma, ja polttoainesuodatin 10tkm sitten.
-Katsastettu 3/2019, ja vaihdettu koiranluut edestä, sekä kulmat käyty katsomassa.
Tulevaisuuden suunnitelmat-Ohjelmointi
-BC-Racing alusta (Saa tarjota, jos löytyy ylimääräinen!)
-Vanteet
-Lediä lediä lediä...
-Öljynvaihtoa, ym perus huoltoa. Jarrutkin voipi olla vaihtokunnossa loppukesästä / syksyllä. Samalla voisi satulat vaihtaa väriä.
-Etupuskimeen tekisi mieli "Add-on" lippa laitella.
Kuvatuksia



Viikko sitten tuli heitettyä Colliniten vaha pintaan, ja tänäpä tuli tehtyä perus ylläpitopesua. Dragons breathiä vanteisiin, Pro-Kleen snowfoam esipesu (Pistä tuplamäärä raakaa ainetta, verrattuna ohjeeseen, niin hinta-laatusuhde on kyllä kova.) Ja kinnastelut vielä Dodo Juice Sour Powerilla. Myös sisustalle tuli pikasiivous tehtyä, imuria, ja Autofinessen muovinhoitoainetta, sekä penkkien pesu.
Nyt toivotaan paljon huolettomia kilometrejä, ja päivitellään ajan saatossa.

-J