Elekma  Autoracing

Moottorinhäiriövalo

  • 5 Vastauksia
  • 2229 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Suffe_89

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 5
  • www.vrcf.fi
Moottorinhäiriövalo
« : 07.02.2019, 17:57:47 »
Elikkäs kyseessä Volvo V70 2.4i(170hv) vm. 06.
Auto ostettu Kamuxilta tossa kohta vuos sitten. Silloin kävi ko moottori häiriövalon takia sinisellä yli kuukauden huollossa jollon siihen vaihdettiin moottorinohjainboxi(joka oli jo aikaisemminkin vaihdettu). No syksyllä tuli ensimmäisen kerran ongelma että taas häiriövalo syttyi, tämä kuitenkaan ei vaikuta auton käyntiin, kiihtyvyyteen tms millään tavalla. Silloin valo myös sammui itsestään. Nyt taas tammikuun alussa valo syttyi ja sammui kun jouduin akun vaihtamaan volvoon. Nyt sitten kuitenkin syttyi heti taas uudelleen.
Onko muilla samaa vaivaa ja missähän mahtaa olla vika?

Poissa kupari s40

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1379
  • Hi Tech, Low Life
Vs: Moottorinhäiriövalo
« Vastaus #1 : 07.02.2019, 18:15:40 »
Lukee ne koodit ensin niin alkaa aueta paremmin ja tarkentaa missäpäin syypää voi olla. Pelkkä vikavalo ei kerro mitään muuta kuin joku ongelma on päällä.
Tuohonhan pääsee vaikka perus obd irtopalikallakin sekä ilmaissoftalla sisään lukemaan ja softasta riippuen kuittaamaankin yleiskoodit jos jollain kaverilla vaikka semmonen löytyy.  Tarkemmin ja syvällisemmin jos haluaa selvittää  etsii jonkun Volvo icarsoft, vida jne lukijan.
SX4 1.6 Outdoor Line -08
Saab 9-5 Aero sedan man -03 biopoweroitu stg2
Emännällä Volvo S60 T5 aut  -01
Imatralla apuja saa icarsoft vol2 Volvo/Saab obd-lukijalla

Poissa Suffe_89

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 5
  • www.vrcf.fi
Vs: Moottorinhäiriövalo
« Vastaus #2 : 07.02.2019, 18:42:17 »
Syksyllä käytin vikakoodin luvussa ja silloin anto vikakoodiksi imusarjan painetunnistin, lukema epäuskottava, katkonainen.

Poissa harald

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 466
  • www.vrcf.fi
Vs: Moottorinhäiriövalo
« Vastaus #3 : 07.02.2019, 18:59:01 »
Syksyllä käytin vikakoodin luvussa ja silloin anto vikakoodiksi imusarjan painetunnistin, lukema epäuskottava, katkonainen.

Hi
Tehtiinkö mitään korjauksia tuon alipainetunnistimen suhteen?
,,,jos ei niin tarkistappas sille anturille menevä letku jos vaikka olisi hapertunut ja vuotava jonka takia lykkää vikakoodia kun ei alipaine ole oikeissa arvoissa.
S60 v2001 103kw B5244 S2

Poissa Suffe_89

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 5
  • www.vrcf.fi
Vs: Moottorinhäiriövalo
« Vastaus #4 : 07.02.2019, 19:37:21 »
Ei tehty silloin mitään kun taistelin sinisen kanssa siitä että korjaus olisi kuulunut heille koska työn takuu oli vielä voimassa. Sitten valo kerkesikin itsestään sammua.

Poissa Nuude

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 5
  • www.vrcf.fi
Vs: Moottorinhäiriövalo
« Vastaus #5 : 08.02.2019, 19:25:27 »
Omassani oli yksi huohotinletku murtunut jonka takia tuli mapista vikakoodi ja satunnainen moottorin häiriövalo.

 

Futurez  Kulkukoira