RallyBaron  Samppasport

2013 V60 etupyörän laakerin vaihto

  • 2 Vastauksia
  • 1511 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa TP2021

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
2013 V60 etupyörän laakerin vaihto
« : 19.10.2021, 10:11:59 »
Hei,

Molemmat laakerit etupäässä ulvoo ja ne pitäis vaihtaa. Mimmonen operaatio tuo on perustumpelolle hallitunkilla?

Mitä itse selvitellyt, niin laakerin vaihto vaatii vissiinkin erikoistyökalun jolla laakeri puristetaan pois ja paikoilleen. Sekä biltsusta että motonetista löydän työkalun, mutta kummankaan tiedoissa ei mainita V60. Osaisiko joku osoittaa varmasti oikean työkalun toimenpiteeseen?

Onkos tuossa jotain muuta riskiä jonka tietämätön voi kusta? Työkalut kyllä pysyy hyppysissä mutta vastaavaa toimenpidettä en ole ennen tehnyt. Muutaman videon perusteella ihan tehtävissä oleva operaatio.

Pääsisin tekemään työn firman varastossa, eli lämpimässä tilassa ja tasaisella lattialla, mutta hallitunkin ja tukien kanssa pitäis auto pitää ylhäällä. Jonkinsortin räikät ja hylsysarjat löytyy.

Kaikki neuvot on tarpeen. Paras tarjous operaatiolle on 420€ (molemmat puolet) joten kauhean isoa säästöä ei tässä olis tiedossa.

Lämpimästi kiittäen, TP

Edit: Taisin tumpeloida tämän väärälle osastolle.
« Viimeksi muokattu: 19.10.2021, 11:21:56 kirjoittanut TP2021 »

Poissa Heikki75

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 346
  • V60 D4 AWD
Vs: 2013 V60 etupyörän laakerin vaihto
« Vastaus #1 : 20.10.2021, 07:13:12 »
Noissa työkaluissa on erona vaihdettavan laakerin ulkohalkaisija.
V60 pitää olla 82mm.

Noita on myös ainakin 66 ja 72mm.


Itsellä ollut tuollainen sarja muutaman vuoden, tosin en ole sitä koskaan käyttänyt.

Ainakin kannattaa rasvata se kierretanko esim. kuparitahnalla ennen käyttöä?  Käytössä sitten katsoa että kaikki osat ovat kunnolla kiristetty ja painavat tasaisesti oikeasta paikasta?
« Viimeksi muokattu: 20.10.2021, 07:22:27 kirjoittanut Heikki75 »

Poissa janne81

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4221
Vs: 2013 V60 etupyörän laakerin vaihto
« Vastaus #2 : 20.10.2021, 15:04:55 »
Suihkuttele irrotusöljyä navan ja jarrulevyn väliin jo muutama päivä ennen toimenpidettä, saattaa olla jarrulevy tiukasti kiinni.
Abs anturi voi hajota mikäli irroitat sen, mutta ei kaikilla työkaluilla ole edes tarvetta irroittaa sitä.
Puhdista olkavarren laakerin reikä kunnolla ennen uuden asennusta huolellisesti ja auttaa jonkin verran jos saisit laakerin kylmäksi vaikka pakastimessa. Menee kyllä huoneen lämmössäkin.

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy