Samppasport  Futurez

940 automaatti takkuilee

  • 33 Vastauksia
  • 16306 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa jartzu65

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 16
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 automaatti takkuilee
« Vastaus #30 : 22.06.2011, 17:35:32 »

Sytytys virrat päällä pitäis jo naksahtaa ja samalla kuuluu jos kuskin ovi auki auton alta solenoidin ääni. Jos kaikki kunnossa.


No niin, rele vaihdettu ja rele jopa naksahtaa ja nuolivalo syttyy mittaristoon ja menee pois päältä mukisematta, mutta edelleen 4.n ei mene päälle. Täytyy vielä tarkistaa se solenoidin "naksahtelu", vielä en sitä pystynyt havaitsemaan kun koeajon jälkeen pakosarja jne naksaa jäähtyessään.

Poissa jen

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4652
  • OHO! tuli vähän äkkiä......
Vs: 940 automaatti takkuilee
« Vastaus #31 : 16.03.2016, 18:11:48 »
mitäs tälle kuuluu?ittellä nyt samaa vaivaa,vaijeri niin löysäällä kun sen saa mutta nelonen ei mene normaalist päälle,silleen sen saa päälle kun painaa monon pohjaan ja nostaa ylös niin vaihtaa kolmosen ja nelosen heti perään ja napista kun painaa niin nelosen saa pois mutta uudestaan painamalla ei kytkeydy nelosta takas ennenkuin taas tarpeeksi vauhtia ja mono pohjaan ja vaihtaa pienemmälle nosta kaasu niin vaihtaa kolmosen ja heti perään nelkun,mun mielestä tämä taas alkoi öljynvaihdon jälkeen,öljymäärä on oikea,ennenkin vittuillut öljynvaihdon jälkeen vastaavasti,muutaman viikon/päivän jälkeen palautunut taas kuntoon ja toiminut normaalisti seuraavaan öljynvaihtoon asti,muuten vaihtanut aina nätisti ja järkevästi,mikäköhän tätä nyt tälläkertaa harmittaa,oisko turbiini vika?
mikään ei ole niin lopullista kuin väliaikainen!

Poissa jen

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4652
  • OHO! tuli vähän äkkiä......
Vs: 940 automaatti takkuilee
« Vastaus #32 : 18.03.2016, 13:37:23 »
omassa oli solenoidi nyt kokonaan mykkä,vissiin aikaisemminkin jumittanut silloin tällöin nyt vaihdettu ja toimii! ;)
« Viimeksi muokattu: 18.03.2016, 13:39:02 kirjoittanut jen »
mikään ei ole niin lopullista kuin väliaikainen!

Poissa volvonlsti

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
Vs: 940 automaatti takkuilee
« Vastaus #33 : 29.05.2022, 12:34:32 »
Hei,

Täällä lakkas 3 ja 4- vaihteet toimimaata kun seinään. Öljyt ok. Mitä voin tarkistaa / tehdä?

 

Autoracing  KL-varaosat