Kirjoitellaampa taas pienen tauon jälkeen. Noin 3tkm olen kerennyt tuon vaihelaatikko rojektin jälkeen ajelemaan ja auto toiminut kyllä yleisesti hienosti.
Jossakin kohtaa tuli laitettua kardaani kiinni, jotta sai auton takaisin awd:ksi. Heti kardaanin laiton jälkeen ilmeni kuitenkin sellainen ongelma, että kun autolla kääntyy reilummin niin tuntuu kuin perä lukottaisi ja hannaisi vastaan

. Ihmettelen vaan, että onko tuo ihan ominaisuus näissä perissä vai kuuluisiko liikkua kääntäessä ihan yhtä sulavasti kuin esim. etuvetoisena. Tosiaan kun automaattina tota ei ole oikein pystyny huomaamaan, kun kokoajan hieman vetoa päällä. Olisi kiva kuulla onko joku muu huomannut samaa, koska tosiaan suoraan ajaessa liukuu ihan täysin normaalisti. Että tahmaakohan tossa perässä nyt kitkalevyt tai jotain?

Kertokaa ihmeessä jos kokemuksia tai vastaavaa ongelmaa / ominaisuutta tullut vastaan
No mutta se peräsepostuksista. Toinen juttu leimaa varten oli abs boksin korjaus. Irrotin boksin ja totesin, että joku sen oli selkeesti aikasemminkin avannut. Lakka oli selkeästi poistettu liittimien tinausten kohdalta ja silmämääräisesti kaikki tinaukset oli kunnossa paitsi yks

Kuvasta ei varmaan ehkä saa selvää mutta toinen pumpun moottorin liittimen tinauksista oli selkeästi haljennut. Sen kun tinaili uusiksi niin eipä enään abs valot muistutellu olemassa olostaan.
Sitte olikin aika lähteä koittamaan miten konttorilla kävis… Ja sieltähän tulostu lappuun kertaheitolla hyväksytty leima ihan puhtain paperein.
Tuli myös koodailtua tuo 608 bini elikkä manuaalin ohjelma toiseen m4.4 ecuun joka peräisin t5 automaatista. Homma oli loppujen lopuksi aika helppo m44 wikin ja eri foorumeiden avulla. Itse tuli tehtyä tuo niin että ecu oli pöydällä eikä autossa kiinni.

Ohjelmointiin itsessään ei tarvitse kuin oikeanlaisen vag com kaapelin ja jonkin virtalähteen josta saa +13,5v jännitettä, ja tietysti tietokoneen ja ecun ja muutaman hyppy piuhan. IT osaamisestakaan ei kyllä ole haittaa mutta jos jaksaa hieman selvitellä niin ei tuo mitään ydinfysiikkaa ole. Isäukko onneks ymmärtää noita laitteita niin itse sain siltä paljon apuja
Tuo ohjelmoitu ecu toimi kyllä lukuun ottamatta accelerometer vikakoodia joka olisi ennen flashaysta pitänyt muistaa poistaa käytöstä, mutta on nyt tullu kuitenkin ajeltua tolla alkuperäsellä eculla koska siinä on joku lastu sisässä ni on huomattavasti pirtsakampi

. Tuli myös huomattua sellainen homma että kun irroitaa tuon automaattilaatikon ohjainboksin niin häviää vaihdelaatikon ja moottorin vikavalot ja auto kuitenkin käynnistyy ja toimii normaalisti, niin eipä nekään häiritte silmää.
Mittariinkin pyörähti pyöreät lukemat

Kuvasta ei varmaan taaskaan mitään selvää saa mutta 300 siinä on nyt täynnä.
Jotain epämäärästä ja epäselvää tuli taas ehkä liikakin selitettyä

. Mutta alkaishan tuo ärrä pikkuhiljaa jo joutaa talviunille. Sitä varten tulikin hommattua vähän rojekti kuntonen 850 tdi paku talviautokäyttikseks. Siitäkin vois ehkä kirjotella jahka jossain kohtaa jaksaa… Mutta kyllä tässä nyt on näpytelty jo tarpeeksi. Pitääpi taas palailla kun tulee jotain puuhasteltua
