RallyBaron  Samppasport

XC90 T8 - kaasu ei aina vastaa kun liikkeellelähdössä vaihtaa polttomoottoriin

  • 2 Vastauksia
  • 1313 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa tkinnu

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
Terve,

Kyselisin että onko vastaavia kokemuksia tai vinkkejä, että mistä ongelmaa kannattaisi tutkia.

Liikkeellelähdössä kun volvo vaihtaa sähköltä polttomoottoriin, niin tapahtuu jonkinlainen välitila eli kaasu ei vastaa ja auto tuntuu tehottomalta. Tämä kestää muutaman sekunnin, jonka jälkeen kaikki taas ok isommilla nopeuksilla (myös kun vaihtaa sähköltä pois). Vikakoodeja ei tule. Eli nollattu --> ajettu --> tarkistettu

Lisäksi huomasin että kun ajaa jyrkkää mäkeä sähköllä, niin se ei tunnu jaksavan vaan luovuttaa ja hetken kuluttua se päättää laittaa polttomoottorin päälle.

Huom! Akkua ei ole ladattu

Ikävä "ominaisuus" kun keskellä risteystä tai keskellä mäkeä

T8 2017 hybridi
« Viimeksi muokattu: 29.04.2023, 12:27:07 kirjoittanut tkinnu »

Poissa JJ-Race

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 122
  • www.vrcf.fi
Tuo on ominaisuus ja kierrän sen laittamalla awd moodille esimerkiksi kun pitää kiihdyttää stoppimerkin takaa paikaltaan isolle tielle. Toinen vaihtoehto painaa "liikaa" kaasua, jolloin polttis käynnistyy nopeammin. Tuo ennakointi toimii mielestäni ok.

JJ
Tilattuna: EX90 Twin Performance Ultra
Ajossa: XC90 MY18 T8 R-Design, Polestar Engineered
Ajossa: XC40 MY21 P8 AWD Recharge
Ex: XC60 12 D3 Summum AWD, Rica Stage 2, S80 08 D5 Summum, Rica Stage 1, V70 99 20-valve 2,5 L

Poissa Niclashki

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 799
  • www.vrcf.fi
Mulla teki enemmänkin tätä. Ohjelmisto päivityksellä huollossa muuttui paljon parempaan. Joku about 1v sitten uusittiin tosin invertteri, kun teki välillä tosi pahasti sellaista, että esim kun ajoit sähköllä jotain 70km/h,niin kun laitoit kaasua, niin ei oikein tuntunut mitään tapahtuvan, vaan polttomoottori ei lähtenyt herkästi käyntiin. Mitään vikakoodeja ei antanut, mutta jäi auto samantien Volvolle kun vein vian selvitykseen.
« Viimeksi muokattu: 02.05.2023, 00:08:51 kirjoittanut Niclashki »
V90 T8 2020 Inscription

 

Samppasport  Futurez