Höpöhöpö, jos Polestarin suunnittelu/design-toimisto on Göteborgissa eli väität siis suoraan ettei ole Volvon kanssa mitään tekemistä esim. Polestar 4:lla?!? Nehän ovat hyvinkin samantapaisia autoja muodoltaan.
Juu, myös Tesla Model3 ja BYD Seal ovat hyvin samantapaisia muodoltaan ja kumpaisiakin valmistetaan Kiinassa

.
Otsikon Volvo ja Polestar 3 perustuvat SPA2-alustaan, mutta Polestar 4 on rakennettu Zeekerin SEA-alustalle. Mekaanikon mukaan yhteisiä osia saattaa löytyä EX30 ”Volvosta”

. Jokainen voi tehdä päätelmänsä itse.
Fordilaiset Volvot olivat ajoltaan hyviä, vaikka niissä muuten on vähän sanomista. Kiinalainen ei vielä vakuuta, vaikka ovatkin kopioimisen ja vakoilun mestareita. Historiasta tuttua; japanilaiset kopsasivat Penarin taka-akseliston Datsun 1600 SSSään. Tuliko hyvä? Paras japanialainen, mutta ei se saksalaista päihittänyt. Sittemmin ovat oppineet yhtä sun toista.