KL-varaosat  Race.fi

XC60 Liikaa kylmäainetta?

  • 4 Vastauksia
  • 1558 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Wiki

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
XC60 Liikaa kylmäainetta?
« : 18.07.2019, 08:06:04 »
2015 Vuosimallin XC60. Ajettu 150tkm. Ilmastointi toimi täysin ongelmitta ennen huoltoa. Huollon yhteydessä suosittelivat ilmastoinnin huoltoa, joka myös tehtiin. Huollossa talteen otettu kylmäainemäärä oli 845g. Järjestelmä tyhjiöpumpattiin ja lisättiin 720g. Huollon jälkeen ajoin alle 10 km ja kopressori alkoi ulinan. Vein takaisin volvon merkkihuoltoon, jossa sanottiin kompressorin olevan rikki ja pitäisi vaihtaa. Auto on ollut minulla uudesta, eikä ilmastointia ole aiemmin huollettu. Mistä voi johtua liika nestemäärä? Huollosta kysyin asiaa. Kertoivat, että edellisessä huollossa on todennäköisesti täytetty liikaa. Kerroin, että auto on tehtaan jäljiltä ja ilmastointia ei ole aiemmin huollettu. Sen jälkeen kertoivat, että sinne on kerääntynyt kosteutta!? Nähdäkseni kyseessä on suljettu järjestelmä, joten en ymmärrä mistä kosteus voi kerääntyä ja lisäksi näin uuteen autoon. Aiemmilla autoilla olen elämäni aikana ajanut 2 miljoonaa kilometriä. Koskaan aikaisemmin ei ole ilmastointia huolletta eikä koskaan myöskään ole ollut ilmastoinnissa minkäänlaisia ongelmia. Onkohan ilmastoinnin huolto täysin turhaa ja suuri riski rikkoutumiselle. Onko huollossa mahdollista mennä jokua asia väärin, joka rikkoo järjestelmän. Tämä vielä aivan heti huollon jälkeen. 
« Viimeksi muokattu: 18.07.2019, 08:14:00 kirjoittanut Wiki »

Poissa itaplok

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
Vs: XC60 Liikaa kylmäainetta?
« Vastaus #1 : 03.06.2025, 13:50:35 »
Vanhaan topicciin peilaten. Potilaana 2013/2014 (facelift) XC60 D5.
Itselläni tehtiin ilmastointihuolto (kylmäaineiden uusinta). Määrä laitettiin konepellin tarran mukaisesti, olikohan 720g. Heti huollon jälkeen ilmastoiti aloitti hirmuisen jurinan ainoastaan ilmastoinnin ollessa napista päällä. Aiemmin ääntä ei ollut havaittavissa. Googlessa törmäsin yhteen kuristusletkun takaisinkutsuun/uusinta kampanjaan, mutta se ei ilmeisesti koskenut tätä automallia vaikka oireet olivat saman kuuloisia. Katkonainen "metalliporan" jurauksia moottorin kierrosluvua seuraillen. Voimakkaimmilla 20-30km/h nopeudella ja kierrokset n. 1300 ulkolämpötilan ollessa n. 10 astetta. Kuuluu ainoastaan sisälle, ei ulos. Napista ilmastoinnin pois kytkentä lopettaa äänen kuin seinään.
Auto pajalle korjaamolle tutkittavaksi ja kuuntelivat stetoskoopilla. Tuomiona, että kompura on rikkinäinen. Kerrottiin, että tuoreella täytöllä kompura joutuu kunnolla töihin ja vika tulee selkeästi esiin. Kompura vaihtoon ja uudet kylmäaineet...
Mutta.. Sama vika ja ääni on edelleen. Muutaman kuukauden aikana on myös voimistunut. Korjaamo ei ole keksinyt tai löytänyt missä vika on. Nyt kokeilivat tehdä vielä uuden kylmäainetäytön. Ääni on ehkä hieman vaimeampi, mutta havaittavissa. Kertoivat, että muissa vastaan ikäisissä on ollut täyttöohjeena 820g. Voisiko olla mahdollista, että täyttömäärä olisi nyt väärä (liian vähän) ja sitä myöden aiheuttaisi outoa korinaa?

Alunperin alkpuperäisellä kompuralla kun ei kuulunut mitään. Näin tekisi mieli kompata edeltäjän kirjoittajan kommenttia ilmastointi"huollon" tarpeelisuudesta ja paremminkin riskistä "hajottaa" koko laite.
« Viimeksi muokattu: 03.06.2025, 13:53:23 kirjoittanut itaplok »

Poissa 8-pätkä

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2381
Vs: XC60 Liikaa kylmäainetta?
« Vastaus #2 : 03.06.2025, 16:00:14 »
Harvemmalla syklillähän se kompura käy oikealla kylmäainemäärällä kuin mitä vajaalla järjestelmällä. ??? Tehtiinkö huolto vain yhdestä liittimestä vai molemmista? Se toinen oli ainakin P3 korisessa S60:ssä vähän jemmassa tuulilasin alusmuovin alla. Lienee mahdollista ettei järjestelmä ole tullut ihan tyhjäksi asti ja sitten täräytetty oikea määrä sisään = ylitäyttö.
V60 D3 Inscription -20
Suzuki Bandit N1200 -96

Poissa itaplok

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
Vs: XC60 Liikaa kylmäainetta?
« Vastaus #3 : 04.06.2025, 13:54:52 »
Molemmissa nipoissa letkut kiinni (tuulilasin alla olevan muovin alla sekä oikean lokarin puoleisessa.
Jotenkin tuohon kylmäaineen määrään tuntuisi metelöinti liittyvän.

Poissa jak900

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 3134
  • www.vrcf.fi
Vs: XC60 Liikaa kylmäainetta?
« Vastaus #4 : 04.06.2025, 15:51:05 »
Tuohon metelöintiin löytyy vidasta huoltotiedote ja valinta vaihtoehto klikattavaksi ccm asetuksista vidalla koskien tätä, monessa on auttanut hiljentymään. Nyt suoraan muista mitä vuosimalli välejä koskikaan..

 

Proturbo  Autodiagnoosi