C:ssä melko samat viat kuin muissakin s/v70 autoissa. Erona ehkä kaatuvien penkkien vaijerit ja mikrokytkimet melko arka paikka, mutta ne on ihan itse korjattavissa. x70 sarjoissa taitaa kaikissa aina alapallonivelet jne. paukkua ja alkuperäiset ovat kalliita, mutta silti sinne kannattaa laittaa alkuperäinen ennemmin kuin mikään tarvike. -99 taisi tulla sähkökaasu ja suorasytytys, tuon sähkökaasun kanssa, tai oikeastaan sen kaasuläpän kanssa on melko monella ollut ongelmia.
S80 on taas luonteeltaa ihan erilainen auto. C70:ssä on valmiiksi jo melko jämäkkä alusta ja jäykkä kori, kun taas S80 on enemmän maantielaiva. (Vaikka itse kyllä ajan mielummin maantietäkin jäykemmällä alustalla..)
S80:stä en juuri mitään vikoja tiedä, volvo kun on, niin siinäkin taitaa nuo etupään nivelet olla se heikoin paikka. Onneksi niitä kyllä itsekin vaihtelee. Ja ainakin isällä menee aina katsastuksesta vaikka nivelistä melko pauke kuuluukin.
Harvoi näissä "vanhemissa" volvoissa mitään isoja vikoja on.
