Asennat vain sen latausvalon niin luultavasti rupeaa toimimaan.
Diodisillan vaihto vaatisi laturin halkaisun, on laturin takapäässä sisäpuolella kiinni. Tuossa kuva laturin sisäkaluista

.
Jos ei pelitä mittariston ja latausvalon asentamisen jälkeen niin lataussäädin irti laturin perästä. Tuossa kuvassa oikealla näkyvä kahdella ristipääruuvilla kiinnitetty osa jonka pyöreässä osassa tekstiä
ja tuon näköinen säädin irrallaan

Jos säätimessä kiinni olevat hiilet ovat kuluneet lyhyiksi (alle sentti) niin säädin vaihtoon. Pelkät hiiletkin saa vaihdettua tinaamalla mutta koko säädin on halpa osa.
Kun säädin on irti niin katsot siitä säätimen aukosta sisään, keskellä näkyy kaksi kuparista liukurengasta, joihin hiilet ovat kosketuksissa. Jos liukurenkaat ovat pahasti urilla niin laturi kouraan ja varaosaliikkeestä tehdaskorjattu tilalle. Liukurenkaatkin saa uusittua mutta kun ne ovat loppu ovat myös muut laturin osat vaihtotarpeessa.
Tuolla
http://juubi.hlan.net/index.php?page=car/325i/alternator on hyvät kuvin varustetut ohjeet Volvoissakin käytetyn Boschin laturin korjaamiseen.
Muista myös laittaa maadoitusjohto laturin rungosta moottorin kylkeen. Monet ovat raapineet päänsä puhki takkuilevan latauksen kanssa ja vika onkin ollut vain puuttuva maadoitus laturin ja moottorin väliltä.