Elekma  Autoracing

V70, käynnistymisongelmia ja kasvanutta kulutusta, vinkkejä vianetsintään

  • 0 Vastauksia
  • 1200 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa are81

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 77
  • www.vrcf.fi
Hei,

Olisin hyviä ideoita vailla, liittyen Volvon käynnistysongelmiin ja kasvaneeseen polttoaineen kulutukseen. Saattavat olla yhteydessä toisiinsa, mutta välliaikaisia käynnistymisongelmia on ollut jo pidemmän aikaa (yli vuoden), kun  taas kulutus on noussut noin 0,5l-1l/100km nyt ihan hiljjattain.

Käynnistymisongelmat ovat melko epäsäännöllisiä. Pääsääntöisesti lähtee normaalisti käyntiin, mutta lisääntyvissä määrin saattaa sammuua heti startin jälkeen. Jos sammuu, lähtee yleensä käyntiin vasta ottamalla avain pois virtalukosta ja starttaamalla uudestaan. Mikäli avaintä käyttää vain 0-asennossa ja yrittää startata uudestaan, tulos on yleensä huono. Saattaa vaatia parikin yritystä ja monesti käyntiin lähtiessään ravistaa (tuntuu kuin kävisi vajailla sylintereillä), vastaa kaasuun huonosti ja yrittää sammmua, mutta kaasua pumppailemalla alkaa vastaamaan. Toki joskus lähtee uusintastartilla kuuin "palmun alta". Koneen lämpötilalla, ilman kosteudella tai ulkoilman lämpötilalla ei havaittua vaikutusta. Startti pyörittää aina normaalisti, eli siltä suunnalta vikaa ei varmaan löydy. Vikakohteina on käynyt mielessä polttoainepumppu, virtalukon pohja, polttoainesuodatin, pumpun rele tai joki ajonestoon liittyvä. Ongelmia ei kuitenkaan ole missään muussa yhteydessä kuin startatessa (ajossa vastaa kaasuun, täyskaasukiihdytykset tapahtuvat ripeästi nykimättä, yms.) niin vikakohde on vähän hakusessa. Virtalukon, polttoaineen syötön yms. luulisi oireilevan muutenkin.

Toinen ongelma liittyy nyt viimeisten viikkojen aikana kasvaneeseen polttoaineen kulutukseen. Viimeiset 50tkm auto on seka-ajossa (pääsääntöisesti kaupunkia) mennyt 10,4l keskikulutukseen. Parin viime tankillisen aikana kulutus on noussut 11-alkuisiin lukemiiin. Nohevana poikana olin jo marssimassa varaosakauppaan ostamaan virranjakajaa, tulppia ja johtosarjaa. Onneksi tuli vilkaistua pellin alle, sillä taitaa olla suoralla sytytyksellä. Onko noiden sylinterikohtaisten puolien toiminta mitattavissa/todettavissa jotenkin helposti? Onko hyviä vinkkejä mistä muualta vikaa kannattaisi etsiä. Päästöt ajattelin tuosta käydä mittauttamassa, niin varmistuisi lambdan toiminta ja ilman suodatin tuohon on kanssa ostoslistalla.

Auto on 300tkm ajettu vm. 2000 V70 Classic vapaasti hengittävä bensa-automaatti (140hp). Vuosimallista johtuen jo B5244S-koneella, sekä  AW55-50SN 5v. automaatilla.

 

Autoracing  KL-varaosat