Autodiagnoosi  Carcom Oy

TDI-huohotinventtiili uusiksi: säästöä!

  • 2 Vastauksia
  • 3976 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Schwarzwald

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 68
  • V70 2.5 TDI Black Metallic
TDI-huohotinventtiili uusiksi: säästöä!
« : 28.06.2013, 17:41:14 »
Otin ja vaihdoin osan, joka näyttää mustalta sieneltä ja on venttiilikopan päällä. Sen kunnosta ei ole havaintoja missään, eivätkä dieselkorjaajat kiinnitä siihen huomiota :nohnoh

Osa näyttää samalta kuin tässä T4Wikissä:
http://www.t4-wiki.de/wiki/Kurbelgeh%C3%A4useentl%C3%BCftung
Sakemannin mukaan viallinen venttiili voi viedä jopa 2 litraa satasella enemmän (!?) :o
"Sienen" tehtävä on viedä venttiilikoppaan ajetut kampikammiokaasut turvallisesti imusarjaan. Tuntui, että liian paljon meni öljyhuurua koneeseen ja ajattelin pistää uusiksi. Tulikin mutkia matkaan sillä olisi pitänyt ensin tarkistaa osanumero  :2funny:
Se on 074129101B, hinta VW:lla reilut 54 euroa. Toinen mokoma ja olisin saanut kauempaa siniseltä mutta olin sekä laiska että pihi :hello: Sitä vastoin tulikin tenkkapoo kun piti kiinnittää se. Tarvitaan nimittäin tiiviste jonka numero VW:lla on 074103500A ja Volvolla 9179309. Entinen tiiviste oli koppuroitunut ja halkeillut. Uuden vedin varmuudeksi liimalla venttiilikoppaan , niin säilyy vaikka pitäisi koppaa availla. Myös letku, joka yhdistää sen imuun menevään mustaan putkeen, voi olla huono. Numero on 074103493F. VW tunnistaa ainakin tiivisteen, muttei tiedä yhtään mitä tekemistä sillä on 074129101B kanssa. Joka tapauksessa hankittuani VW:ltä venttiilin ja Volvolta sen tiivisteen saatoin verifioida, että molemmissa oli täysin samat numerot kuin alunpitäen. Kiinnittäessäni käytin vanhaa letkua (kahden 19-28 mm klemmarin kanssa) työnsin ensin löysästi putkeen että tuli oikealle etäisyydelle, klemmarit tietysti paikan päällä 8) ja sitten kevyesti painaen huohotinventtiili tai "suodatin" meni lokeroonsa. Ensimmäinen havainto oli, että tyhjäkäynti tuli tasaisemmaksi - kuten T4Wikin mukaan pitikin - ja lähes riippumattomaksi siitä onko ilmastointi päällä vai ei. Seuraavaksi jännään kulutusta / 100 km ja kerron täällä terveiset. Onko joku muu muuten kokeillut samaa? Miten äkkiä maksaa itsensä takaisin? Onko kokemuksia siitä, tarvisiko imuun menevää metalliputkea eristää vaahtomuovilla (vuorivillalla?) tai miten sen lämmitysvastus kestää?

P.S. Numerolla 074129101 saa kyllä päältäpäin samannäköisen vehkeen, mutta kiinnitys on T4:n eli Transporterin riviviitosen mukainen. Täytyy olla "B" lopussa, jotta tuloputki on syrjässä uran "takana" (auton edestä katsoen), silloin se uppoaa oikein ja suojamuovi mahtuu paikalleen. Samoin tiiviste on Volvossa omanlaisensa, kopan kansi paksumpi ja tiiviste muuten matalampi.
« Viimeksi muokattu: 28.06.2013, 17:55:30 kirjoittanut Schwarzwald »

Poissa janne81

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4218
Vs: TDI-huohotinventtiili uusiksi: säästöä!
« Vastaus #1 : 28.06.2013, 21:42:47 »
Mulla oli joskus kauan sitten Audi tämän koneen esi-isällä CN:llä (2.0/5 vapari) ja siihen vaihdoin tuon tatin ja ihmeekseen tosiaan öljyn kulutus tippui.
Joku silloin varoitteli että myös "öljylaukka" on mahdollista jos huohotin ei toimi väljässä koneessa oikein.

Täytyypä syynätä omasta tuo, nythän se on helppoa uusia kun laitoit numerotkin jo valmiiks. Kiitos siitä  -H-

Poissa RaneHoo

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 179
  • www.vrcf.fi
Vs: TDI-huohotinventtiili uusiksi: säästöä!
« Vastaus #2 : 23.07.2013, 23:41:21 »
Joko on havaittu vaikutusta kulutukseen?
XC70 d5 2005

 

KL-varaosat  Race.fi