Hellurei!
pahoittelut vähän pitkäksi venähtäneestä vastausajasta.
Vika loppujen lopuksi löytyi niinkin yksinkertaisesta paikasta kuin osittain tukkeutuneesta bensaputkesta. Ei tullut sitten sitä mieleen katsoa

Putki päästi kuitenkin sen verran löpöä läpi, että pumppu silmämääräisesti menovettä pumppasi.
Ajattelin tähän vielä listata kaiken, mitä tuli tehtyä, jos ei muuten niin kaikkien huvitukseksi:
- Sytkä kärjettömään, 1-2-3. On muuten loistava vekotin!
- Kansi auki, putsaus, takaisin paikoilleen. Selvisi, että epätasaiset puristukset johtuvat kuluneista männänrenkaista. Vetäisin öljyn sekaan myös RVS:ää, katsotaan, onko "ihmeaineesta" mitään iloa..
- Tulpat, tulpanjohdot ja sytytyspuola, totta kai
- Kaasuttimet putsattu Sarangolla, kun en loppujen lopuksi viitsinyt itse lähteä niitä purkamaan. Positiivisen palautteensa arvoinen paikka ehdottomasti, satasella selvittiin ja kuntoon tuli taatusti
- Bensapumppu vaihdettu
- Tankki putsattu sitruunahapolla ja jollain liuottimella. Katselin vielä lääkäriäidin leikkauskameralla, ettei jäänyt likaa tankkiin. Samalla putsasin myös bensaletkun ja uusin kumiletkut bensapuolelta ja alipainekellon letkun.
- Huvin vuoksi vielä imu- ja pakosarja putsattu, toimimaton jarrutehostin otettu pois ja imusarjan otto tukittu.
Eli niinhän siinä kävi, että ensi arvio osui oikeaan, bensapuolen viasta oli kyse..
Kiitoksia vielä kaikille avusta!
