Race.fi  Puotilan autokorjaamo

V70 D5 2003 käyntihäiriö

  • 5 Vastauksia
  • 1648 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa code

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 12
  • www.vrcf.fi
V70 D5 2003 käyntihäiriö
« : 12.02.2015, 13:52:42 »
Morjens,

Huono-onninen lounastauko tänään, starttasin firman pihasta parin kilsan reissua varten, heti liikkeelle lähdössä pätkäisi käyntiä selvästi pari kertaa ja toimi sitten normaalisti. Saavuin lounaspaikan parkkiin ja pukkasin kepin P-asentoon. Sitten piti katsoa, että se keppi tosiaan on siellä P-pykälässä, auto nytkyää kuin vaihteen päällekytkeytymisessä. Hetken kävi tuolla tavalla ja sitten meni koko tyhjäkäynti perseelleen. Eli kuulostaa kuin yksi pytty olisi pelistä pois ja käynti on päkättävää. Sen verran tein testiä, että käytin 1. ja 2. suuttimen pistokkeet irti, ei juuri vaikutusta käyntiin.

Piuhan päähän en tuota heti saa, mutta osaisko raati arvailla että mitä tuolta kilahti... Suutin, paineensäädin, pumppu... Tankki on piripinnassa.

Poissa Itsok

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 772
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 D5 2003 käyntihäiriö
« Vastaus #1 : 12.02.2015, 14:11:47 »
Jos kerran 1. ja 2. suuttimen irrottamisella ei ollut vaikutuksia käyntiin, niin vahva veikkaus että ne molemmat suuttimet on vaihtokypsiä.
Vikakoodien luku auttaa paljon, mutta ensi hätään voi tehdä suuttimien ohivuototestinkin tietysti.
Paljonko kilometrejä takana?

Poissa code

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 12
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 D5 2003 käyntihäiriö
« Vastaus #2 : 12.02.2015, 14:24:44 »
Suuttimet vaihdettu kertaalleen, nykyisillä ajettu rapiat 200tkm. Ei jaksa uskoa että olis kaksi suutinta kosahtanut yhtäaikaa, pelannut siis tähän päivään kuin kello. Ja pirssillä on rullattu vasta 576tkm... :)

Ekasta viestistä taisi jäädä pois, että oireena oli myös jonkinlaista kitkua putkesta, väriä ei tuossa 20m/s tuulessa kerinnyt analysoimaan.

Poissa code

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 12
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 D5 2003 käyntihäiriö
« Vastaus #3 : 12.02.2015, 16:42:10 »
Bsr boxilla koodit katottu. Ainoat aiheeseen mahdollisesti liittyvät irtikäyneistä suuttimista ja ahtopaineen säätimestä. Periaateessa käy kuin ilmavikainen. Mistä lähtis hakemaan..?

Poissa Itsok

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 772
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 D5 2003 käyntihäiriö
« Vastaus #4 : 12.02.2015, 17:44:02 »
Helpoin on lähteä tutkimaan ilmanputsarilta putkia ja letkuja ahtimelle ja sieltä ahtojäähyttimelle ja sen jälkeen imusarjalle. Myös se koneen alapuolella oleva kovamuovinen ahtoputki. Toisinaan on ahtoputkia halki. Tutki myös välijäähdytin. Sitten tietty kun ahtopaineen säätimen koodi tuli niin, kannattaa tutkia itse säädin, alipaineletkut, alipainetyynyt. 6805 hakusanalla ku katsot tästä osiosta niin löytyy ohjeita.
Mikä oli ahtopainesäätimen tarkka vikakoodi?

Poissa code

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 12
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 D5 2003 käyntihäiriö
« Vastaus #5 : 12.02.2015, 18:34:36 »
Niin tarkoitin ilmavikaa polttoainepuolella. Ei imuilmavuodosta tuommosta rynkytystä saa aikaiseksi.

 

Autoracing  KL-varaosat