RallyBaron  Samppasport

V70 -99 TDI Ravistaa / tärisee vasemmalle käännettäessä.

  • 4 Vastauksia
  • 2561 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa arttu1985

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 16
  • V70 Ocean race -09, V70 -99, 850T5 -94, 740 -87
Eli otsikon V70 tärisee aika voimakkaasti, kun kääntää vasemmalle yli neljäsosakierroksen rattia ja vauhtia on yli 30 km/h. Ongelma pahenee vain koko ajan. Kesä, tai talvirenkailla ei ole vaikutusta asiaan. Auto katsastettu eilen, ja meni kirkkaasti läpi. Kyselin katsurilta, joka oli myös ymmällään ja syynäsi erityisen tarkkaan auton etupään vikaa löytämättä.

Voiko olla vetari ?

Apuja kaivataan, tai vinkkejä mistä lähteä etsimään.

Poissa TMOS

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 682
Moottorin tukikumit? Kenties se siellä jakopään päässä oleva, jolla kone on tuettu apurunkoon? Pohjaa metalli metallia vasten vasemmalle käännyttäessä?

C70 T5 Showroom
S80 TDi (Isän), C30 T5 (Äidin)
Vikakoodien lukua, Tampere.

Poissa arttu1985

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 16
  • V70 Ocean race -09, V70 -99, 850T5 -94, 740 -87
Täytyy kokeilla sitä ensihätään. Ilmottelen miten kävi...

Poissa klaus l

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
Moi

Selvisikö vikaa? itsellä olisi samanlainen tilanne volvon kanssa. Laakerit, vetonivelet ulommat vaihdettu eteen.
Että mikäköhän voisi olla vikana

Poissa o_j

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1434
Mikäli ilmenee nimenomaan vasemmalle kääntyessä niin syynä on usein juurikin tuo jakopään alla oleva tukikumi. Melkein satavarma jos kone vuotaa sieltä vielä öljyä (mitä, eikö sen kuulukaan vaihtaa öljyä kampiakselin päästä?).

Mk1:seen maksanee jotain 50-100e tarvikeputkasta, vaihto onnistuu parkkipaikalla. Auto ylös - pyörä pois - koneen kevitys tunkilla - pultit auki.
745 Turbo+ -90
LC HJ60 -83
LC HJ60 -84

 

Proturbo  Autodiagnoosi