Oma arvioni tuosta prosentista perustuu omaan kokemukseen seka-ajolla jota päivittäin teen. Laskin nyt myös kokonais kulutuksen nousun perustuen tekemääni kirjanpitoon fuelio ja spiritmotor softilla, siitä tulee n.20%. Huomiokaa nyt, että siinä on myös joka viidenteen tankkiin lorotettu bensaa, joka näin ollen laskee tuota kokonaisprosenttia. Samalla toki hyötykin pienenee, mutta silti ollaan reippaasti säästön puolella.
Mun käsityksen mukaan tuo boksi vaan pidentää suutinten aukioloaikoja niin et menee 29-30% enemmän soppaa läpi, mut voin olla kyl väärässäkin. Tuo luulo, että menee maantieajossa vähemmän etanolia taitaa nyt kuitenkin johtua siitä, että bensallakin ajettaessa menisi huomattavasti vähemmän ainetta.
Sitten vielä sellainenkin huonio, että ajotietokonehan ei tiedä, mitä tuo eboksi tekee, joten se näyttää samaa kulutusta, kuin bensallakin, vaikka ainetta menee oikeasti sen 30% enemmän.
Sent from my SM-G930F