Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

242 ruostesuojaus

  • 1 Vastauksia
  • 1498 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Simo96

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 30
  • www.vrcf.fi
242 ruostesuojaus
« : 20.11.2016, 13:00:36 »
Mitä aineita kannatais laittaa 242 pohjaan, ettei lähde mätänemään uudestaan?

Poissa Jambo

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 2403
  • Vikakoodin lukua iCarsoftilla ja Delphillä
Vs: 242 ruostesuojaus
« Vastaus #1 : 20.11.2016, 15:58:20 »
Kaikkein parashan olis jos sais peltipuhtaalle pinnalle koko pohjan, vaikka kuumavesipesurilla käy pesettämässä vanhat massat hiiteen ja hiekkapuhallukseen. Puhalluksen jälkeen heti ruiskulla joku laadukas 2K epoksi, happo tahi muu ruoesteenestopohjamaaliksi kelpaava. Sit pintaan joku kulusta kestävä panssarimaali ja lopuksi massa. Eikä mitään Mastonia vaan esim. Dinitrol on hyvä, mieluiten ruiskulla, eli ne missä purkki ruuvataan suoraan massaruiskuun.
Kiveniskusuojia voi käyttää tarpeen/oman mielen mukaan. Kotelosuojia nyt pääasiassa runkopalkkien yms. hankalasti käsiksi päästävien onkaloiden sisäpuolelle.

Noin ainakin itse ja kaveripiirissä harratettuihin autoihin tehty mikäli purettu atomeiksi ja mahdollisuus esim. korigrilliin.

Sit taas vähän helpommalla tehty käyttiksiin ja muihin ihan vaan ruosteet pois, pensselillä vaikka Rostexia, päälle Miranol tai muu vastaava, ja lopuksi tavan alustamassaa sutien.

Näistä voi valita/soveltaa mitä käyttää...
Käyttiksenä - VW Caddy 1.6TDI '13
Pyhä lehmä - 740 B6284T/M90 '87
Ugly Duckling - 242 B230FT/GS6-37 '80
Winterbeater - 740 B5234T/GS6-37 ' 88 - Myyty

 

Futurez  Kulkukoira