KL-varaosat  Race.fi

240 perä kolisee

  • 2 Vastauksia
  • 1612 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa jesse240

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 34
  • www.vrcf.fi
240 perä kolisee
« : 12.12.2016, 23:02:48 »
Noniin eli mikähän mahtaa olla vikana.
Potilaana tommonen 240GLE -90 ja nyt liukkailla keleillä oin huommanu että ainakun sattuu liukasta tietä alle ja painaa kaasua niin sutiessa kuuluu ikävää kolinaa perästä. Ja huomaa myös pientä tärähtelyä.
Nostin tänän perän ilmaan ja vaihteen päälle ja kone käymään ja siinä sitten tutkein asiaa. Kun pysäytti toisen renkaan niin aina tietyissäkohtaa se yritti liikahtaa käsissä ja samalla kuului erikoinen naksaus.
Ajaessa tasaisella ja kiihdyttäessä pitävällä tätä ongelmaa ei ilmene. Vain jos toinen rengas menettää pidon. Kylmällä kelillä joku myös sielä perässä viheltelee mut se menee ohi pienen ajon jälkeen. Kardaanin tukilaakeria epäilin ja sen nyt vaihdoin perjantaina muttei auttanut asiaa... onko ny sitte uuden perän hankinta edessä? Vähän haiskahtaa että tasauspyörästössä ei oo enää kaikki hampaat tallella. Taitaa saada ehjän jos kemppailee lukkoon mut mialummin jätän sen johonkin muuhun kun käyttöautoon :D

Poissa Huikkoster

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 5836
  • www.vrcf.fi
Vs: 240 perä kolisee
« Vastaus #1 : 12.12.2016, 23:59:39 »
Vaihtaisin taka-akselin. Helpompaa ja halvempaa kuin alkaa perämurikkaa tai laakereita uusimaan.

Poissa bolinder

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1539
  • www.vrcf.fi
Vs: 240 perä kolisee
« Vastaus #2 : 13.12.2016, 07:09:00 »
Jos epäilet tasauspyörästö niin koppa auki ja hampaita tutkimaan

 

RallyBaron  Samppasport