Autoracing  KL-varaosat

740 Huono startti

  • 2 Vastauksia
  • 825 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa JorKsX

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 28
  • www.vrcf.fi
740 Huono startti
« : 09.01.2017, 21:28:59 »
Ongelma siis semmonen et 740 90- starttaa huonosti, saa startata ainakin 30sec jonkajälkeen hörähtää ja sammuu taas. Saa tehä parikin kertaa sillai kunnes käynnistyy ja sit kun käynnistyy niin käy kunnolla eikä ongelmia.
Ei ole väliä onko kone kylmä vai lämmin. Jos yli 5min ollu parkissa niin käynnistyy huonosti. Jos kerinny olee minuutin parkis ni lähtee heti käymään.
Sytytyspuolelta uusittu kaikki. Bensapumppu? Voiko olla mahdollista että saa ilmaa jostain?
b230f on kone siis.
Ja vielä semmosta että löytyiskö joltain bensa anturin ja mittariston välistä sähkökaaviota? Bensamittari seilailee omiaan kun liikuttelee peilejä tai laskee ikkunaa yms...

Poissa TOK

  • Hallituksen jäsen - Rahastonhoitaja - Prinssi Rohkea
  • Administrator
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 9583
  • Kartanoita kartano täynnä
Vs: 740 Huono startti
« Vastaus #1 : 09.01.2017, 21:49:01 »
Jos olis siitä kyse että bensat valuu takaisin tankkiin, niin ei mun mielestä tarvi 30 sek. starttia että aineet nousee takaisin. Yksi mahdollisuus voisi olla huonoksi menossa oleva YKK-anturi koneen takana kytkinkopan päällä. Jos se ei anna signaalia koneen pyörimisestä niin bensaa ei tule. Kuoleva magneettianturi ehkä herää riittävällä koneen pyörityksellä lopulta.

Bensamittari on aika krooninen omiaan seilaaja näissä  :)  Yleensä huonot juotokset bensamittarissa, veikkaan maavikaa joko bensamittarissa tai yleisemmin mittariston maatossa jos reagoi muihin sähkölaitteisiin.
765 B280 -85,  MB EQC -22

Poissa JorKsX

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 28
  • www.vrcf.fi
Vs: 740 Huono startti
« Vastaus #2 : 10.01.2017, 16:23:08 »
YKK- anturi vaihdettu, Virranjakajan kansi ja pyöriä vaihdettu, sytkänpääte vaihdettu, puola vaihdettu, tuplat uuded, bensapumpun rele.

Nämä vaihdoin kaikki samaan aikaan täs kuukausi sitte. Ei vaikutusta mihinkään. Tehnyt näin alusta lähtien kun mulla auto ollu. n. 2.5kk
Vanhan omistajan kans mietittiin ni hänki sanoi että saisi ilmaa jostain?

 

Futurez  Kulkukoira