Kulkukoira  Proturbo

S80 2.5T aut. vm.2004, Camshaft position sensor ongelma

  • 2 Vastauksia
  • 1500 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa TET

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.bwcustoms.com
    • Backwoods Customs Ry
Tuossa tuli luettua tuollaisella Bluetooth lukijalla testimielessä vikakoodeja omasta volvosta ja länttäsi tuollaisen koodin kun:

P0348-Camshaft Position Sensor "A" Circuit Range/Performance (Bank2)

Auto itsessään ei ole sytyttänyt mittaristoon mitään moottorinmerkkivaloa tms. Enkä ole ajossa huomannut mitään erikoista. Tuo ei lähde kuittaamalla pois, eikä myöskään uudella nokka-akselin asentotunnistimellakaan, juuri vaihdoin ja kokeilin kuitata.

Autoon on n.30tkm sitten vaihdettu jakopää ja VVT pyörät. Tuli itsellä mieleen voiko nämä aiheuttaa vikakoodia jos ei kaikki ole mennyt ihan millilleen kohdalleen asennettaessa? Ajoitus ei olekaan täysin kohdallaan?

Myöskin auto on viimekuussa katsastettu edellisen omistajan puolesta niin tuo herja varmaan olisi katsastuksessa huomattu..

Onko ideoita millä tätä lähtisi ratkomaan? Vai pitäisikö käyttää ihan kunnon testerissä että onko tuo bluetooth lukijan antama tieto ihan varmaa?
Volvo v60 D4 awd RDesign "16

ex:Volvo S80 2.5T "04, V70 2.4i "06, Audi 80/100/RS2/A4/A6q, Honda Civic TypeR "03

Poissa hessua

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 237
  • www.vrcf.fi
Vs: S80 2.5T aut. vm.2004, Camshaft position sensor ongelma
« Vastaus #1 : 30.11.2016, 09:21:52 »
Nuo bluetoot lukijat välttämättä niitä parhaimpia ole... ja jos ei palavikavalo autossa ja muutenkin kaikki ok, niin miksi vaivata asialla päätään? :)

Poissa TET

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 66
  • www.bwcustoms.com
    • Backwoods Customs Ry
Vs: S80 2.5T aut. vm.2004, Camshaft position sensor ongelma
« Vastaus #2 : 03.02.2017, 15:12:41 »
Ainii päivitetäänpä tämäkin ihmetys. Autoon myytiin merkkiliikkeessä siis nokka-akselin anturia vain yhteen kohtaan moottorin päälle jonka vaihdoin. Auton käytin kuitenkin korjaamolla että tarkistaavat nokkien ajoituksen että on varmasti kohdillaan koska vvt pyöräremppa oli tehty viimekesänä edellisen omistajan toimesta. Siellä purkaessa kävi huoltoukko sanomassa että laitetaanko tämä pakopuolen nokan anturin johto paikolleen. Sepä oli siinä se vika. Olisin voinut tuon itekin laittaa ja ihan kotipihalla. Vähäistä on omalla paikkakunnalla varaosatieto merkkiliikkeessä. Tottahan minä olisin jo alkujaan vaihtanut/tarkistanut kummankin anturin mutta kun vakuutettiin muuta ja pöljä vielä uskoin. No tämä töpselin paikalleen laitto tuli maksamaan onneksi vain 160e, mutta olisi sille rahalle muutakin käyttöä ollut.

Mutta toisin kuin tuo ylempi vastaus ni itse kyllä suhtaudun vikakoodeihin siten että ei ne siellä yleensä turhaan ole ja anna asian vain olla kun auto toimii jotenkin, kyllähän ne tutkia kannattaa. Tyhjäkäynti parani puhtaammaksi ja pieni nakuttava ääni kierroksilla hävisi.
Volvo v60 D4 awd RDesign "16

ex:Volvo S80 2.5T "04, V70 2.4i "06, Audi 80/100/RS2/A4/A6q, Honda Civic TypeR "03

 

Carcom Oy  Elekma