Kulkukoira  Proturbo

V70 moottorinhäiriövalo, kierrokset ja sulakkeen palaminen

  • 5 Vastauksia
  • 1958 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Vepe

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
Kyseessä siis v70 2.5td vm. 2000. Manuaali. Ostin auton ja vika alkoi heti samana päivänä. Moottorinhäiriövalo syttyi palamaan,  kierrokset huutaa 2000 mutta kaasua painaessa tasaantuu ajaessa, mutta paikoillaan ollessa tyhjäkäynnillä kierrokset pysyy siinä 2000. Polttaa 8 kohdan sulaketta. Missä vika? Tietysti kun kävin koeajamassa niin toimi niinkuin pitikin eikä palanut moottorinhäiriövalo, mutta samana iltana kauppojen jälkeen alkoi heti viat...  >:(

Poissa ToniJH

  • Grand Touring
  • ****
  • Viestejä: 1953
  • Volvo V70 2.4D
Onko autossa ilmastointia? Otappa se pois käytöstä siis jos on, eli älä pidä päällä ja kato vaikuttaako?
- Nyk: Volvo V70 2.4D 2004 - - EX: - Volvo V70 D5 2002 - EX: - Volvo V70 2001 -EX: - Volvo V70 1998 -

Liikenteessä vanha – mutta yhä vain toimiva – kikka on hankkia auto, jonka ratissa lukee Volvo. Automerkin nimessä v on vasemmalla, o oikealla

Poissa Vepe

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 2
  • www.vrcf.fi
On ilmastointi. Otin sen pois päältä ja auto toimii ihan ok, sulake ei ainakaan enää pala ja kierrokset pysyy  normaalissa. Kävin vikakoodit lukemassa ja antoi kaksi eri vikakoodia kaasupolkimen asentotunnistimesta, sekä egr venttiilistä. Moottorinhäiriövalo syttyi taas palamaan muutaman kilometrin jälkeen..  ???

Poissa VolvoBMs80

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 14
  • www.vrcf.fi
Mulla ainakin moottorin härövalo palaa lähes jatkuvasti,johtunee egr venttiilin kalvon rikkinäisyydestä. Olen tulpannu ko. venttiilin ja eipä se haittaa mua,eikä kats.inssiä.

Paikalla Mustalaatikko

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 6500
Mut jos ilmastoinnin poisto auttoi niin tuon sulakkeen tapauksessa kompuraa voisi epäillä. Pyöriikö se hihna normaalisti kompura käynnissä?
v70 D5 -03 AT (käyttis), Toyota Hiace D4D 65kw -06, V70 2.5 10v -98, 855 2.5 10v -94 (ex), Renault Clio RN1.2 -95 (ex)

Poissa Valmet-20

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 313
  • www.vrcf.fi
Samat oireet tulee muistiin appiukon vanhasta S80:sta. Ilmastoinnin kompura liittyi jotenkin kummasti kaasupolkimeen tai vetoon.

 

Samppasport  Futurez