Pyöräytin B6254 hattuun 35mm kupeille pesät.
N. 400g lähti alumiinia hatusta, kai se kevennys näinkin onnistuu.

Varmaan toiset 400g tulee lähtemään kun porttaa kanavat viimeiseen muotoonsa, ja kannesta lähtee reilumpi siivu tasopinnasta.

Keskeneräinen palotila ja kanavat. Venttiileitä taidan upottaa vielä millin verran, että saa enemmän otettua tasopinnasta pois ilman et menee turhan lähelle imuventtiilin pitopintaa.
1mm pitopinta imuventtiilillä, 2mm pako (tosin tarkoituksena kaventaa se 2->1.5mm).

Jonkunlainen malli pitäis tehdä palotilaa varten, että olisi helpompi tehdä symmetriset ja keskenään samanlaiset noista.
Ennen tuota seetien lopullista koneistusta, pitää vanhat ohjaimet painaa pois, mitata pesät ja asentaa BMW pronssiohjaimet.. kunhan ensin tilaan ne.

Venttiilien varretkin pitäis mitata, ettei myös ne ole liian kuluneet.
___________
Mittasin hyvin karkeesti tuon 240 kiinni olevan imusarjan (alkuperäinen f koneen) runnerin pituuden.
N. 260mm ja imukanava irrallaa olevasta hatusta ~100mm, eli imukanavan pituudeksi sain näillä karkeilla mittailuilla 360mm.
Pipemaxilla sit ihmettelemään, ja näyttäis osuvan 4. aalto siihen kohdalle @ ~5300rpm, mikä selittäisi tuon miksi vääntöpiikki tulee noilla kierroksilla.
Mikäli haluaisin mitoittaa imusarjan vaikkapa 7500rpm huipputeholle, pitäisi tuon vastaavan mitan olla 460mm jos 2. aallolle sen mitoittaa (mikä on kaikista paras vaihtoehto, mikäli tila riittää).
Samalla saisi huippuväännön (oletettavasti) korkeammaksi, kun 3. aalto osuisi sopivasti pyöreesti sinne 5200rpm alueelle.
A nokalla sattu 2600-3000-3600-4400-5500rpm.. 7-3. aalloille.
Yks aika oleellinen kohta mitä tuossa Pipemaxissa sen antamien lukemien tulkinnan kannalta on aika-ala.. tai näin ainakin ite oon huomannut/todennut.

Isolla nokalla ja 46mm imuventtiilillä:
Intake Valve Close RPM = 7804 Exhaust Valve Open RPM = 7179
Intake System RPM = 7674 Exhaust System RPM = 7485
Intake Time-Area RPM = 7515 Exhaust Time-Area RPM = 7503
A-nokka ja vakio venttiilit:
Intake Valve Close RPM = 5096 Exhaust Valve Open RPM = 4492
Intake System RPM = 5238 Exhaust System RPM = 5190
Intake Time-Area RPM = 4273 Exhaust Time-Area RPM = 4575
... pitäis hönkiä.

Heitetään vielä tuon ysin B6304 vastaavat reippaammilla nokilla ja noilla 33/29,6mm venttiileillä.
Intake Valve Close RPM = 11713 Exhaust Valve Open RPM = 10779
Intake System RPM = 9713 Exhaust System RPM = 10059
Intake Time-Area RPM = 8566 Exhaust Time-Area RPM = 10063
Ei tarvii tosiaan mitään ihan älyttömiä nostoja (11,4mm), aukioloaikoja tai venttiileitä et alkaa (teoriassa) riittämään kunnon kierroksille.

Muista kuin "time-area rpm" ei oikeastaan 4v kanssa tarvii välittää, kun tuo pipemax taitaa muut luvut ampua ylös.. 2 venttiili hatuilla näyttää järkevimmiltä.
Vakio B6304:
Intake Valve Close RPM = 8969 Exhaust Valve Open RPM = 8955
Intake System RPM = 6886 Exhaust System RPM = 7365
Intake Time-Area RPM = 5352 Exhaust Time-Area RPM = 6426
33/29,6mm venttiilit:
Intake Valve Close RPM = 8452 Exhaust Valve Open RPM = 6021
Intake System RPM = 7320 Exhaust System RPM = 7011
Intake Time-Area RPM = 5597 Exhaust Time-Area RPM = 6501
Toki kannen virtaus muuttaa sit asiat vähän parempaan suuntaan, kuten tuli tuon ysin koneen kanssa todettua.
Jaksaa aika kevyesti hönkiä +8000rpm, ja tehot pysyy ainakin 7500rpm asti.

_________________________
Tein pienen vertailun 960 tehokäppyröistä, mitä koneelta löytyy.

Kansi vertailu: portattu b6254s vs. koskematon b6304f hattu, sama kone yms. speksit

Periaatteessa vakiotekniikka, pienillä muutoksilla vs. nykyisellä 24-08-2019 otettu 3. vaihteen veto. Antaa aika hyvän kuvan tehoerosta.. puhumattakaan siitä mitä 4. vaihteella näkyi olevan.


Ei vaan oo tullut otettua täysin vakio 960:llä vetoa 98 bensalla.
E85 joo, mut uskaltaisin väittää että siinä on vähän tehohävikkiä jo kun lukemat olleet jotain 132hp/175nm luokkaa.
Ehkä voisi mutuilla olevan lähempänä 150hp/190nm bensalla...
Vertailun vuoksi: täysin vakio (jos ei vaihdettua takapönttöä lasketa) 325i E36 (M50B25 vanos) manuaali 149-151hp ja 190nm. Lukemat oli toistettavissa parhaimmillaan n. 1hp sisään kun ei huudattanut konetta just ennen vetoa.
Tarkoittaen sitä, että esim. pienemmällä vaihteella nopea kiihdytys vaikka 80-90% huippukierroksista ja sit veto pykälän isommalla vaihteella.
____________________
"Uudet" männät tuli 960 koneeseen.
Mittasin ne (tosin yks oli näköjään sökönä.. varmaan ollut jo irroittaessa jäljistä päätellen) ja olikin paremmat kuin ykskään kiinni ollut.

82,96-82,97mm ja totta kai se romu mäntä 82,98mm.

Koneessa pyörineet männät oli 82,94-82,95mm kaikki paitsi 1syl jota en mitannut (halkaistu mittailujen vuoksi).
Saa siis muokata kaikki kolme mäntää sopiviksi ja laittaa niillä sit kasaan.
_____________________
Edit:
Näyttäisi siltä että onnistuin ratkaisemaan mistä kiikastaa 240 tehojen epämääräisyys.
Eli ecun tempuista johtuu.

Tuli kokeiltua vaikka jos mitä kikkaa, millä selvittää vetääkö laihalle/rikkaalle, ennakoita pois vai onko ns. mekaanista "vikaa" jarruttamassa tehoja.
Esim. imuventtiilien jousipaineita tuli epäiltyä, pakosarjan huonoa? virtaavuutta vai imusarjan epäsopivuutta kannen ja nokan toimivuuteen.
Nollasin sitte lopulta ecun siinä yhteydessä kun tulpat vaihdoin ngk bpr6es->ngk bpr7es.
Bpr6es tulpat näytti olevan pykälän liian kuumat omien tulkintojen mukaan.
Nyt on tilauksessa Yamaha YZF-R1 läppärungot, mitkä olis tarkoitus jossain vaiheessa sovittaa (irtokansi auttaa tässä merkittävästi).
Asia erikseen pystynkö hankkimaan muita tarpeellisia palikoita että voi tuolla alkuperäisellä imusarjalla heittää vesilintua (vielä kun niitäkin näkyy).