Saatikka siitä puolimatkasta... 
No eihän sun nokileka ehdi edes kiihtyä täyteen vauhtiin kun jo pitää jarruttaa.

Mutta hieman asiaakin miitistä:
näihin miitteihin tulis enemmän porukkaa ko tähdättäs tää paikka ihan keskelle suomea, se ois niinku tasvertasta etelän että pohjosen volvoilijoille
mutta ei tässäkään paikassa loppu viimeks oo valittamista ko päräytän itte 35min paikalle :hello:
E: "Suomen maantieteellinen keskipiste määriteltiin vuonna 1958 silloiseen Piippolan kuntaan Pohjois-Pohjanmaalle. Alue kuuluu nykyiseen Siikalatvan kuntaan. Keskipisteen määrittelyperusteen päätti ja määrittelyn suoritti silloinen Maanmittaushallitus Suomen Kuvalehden toimeksiannosta. Määrittelyperusteena oli Suomen maarajojen ja meren rantaviivan mukainen keskipiste (painopiste) siten, että mukaan otettiin myös saaret." 
Itse asiassa Toijalasta pitäisi siirtää miittiä etelämmäksi, jos ajatellaan Suomen väestökeskipistettä. Eli siis pistettä johon Suomen väestöllä keskimäärin on lyhin matka. Eräiden tietojen mukaan se sijaitsee Vihavuoden kylässä Hauholla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vihavuosi 
Toijala on sikäli hyvällä paikkaa näihin renkaanpotkijaisiin, että suurin osa porukasta tulee kuitenkin pk-seudulta, Tampereen seudulta ja Turun seudulta. Kaikista näistä paikoista on erinomaiset yhteydet Toijalaan ja kohtuullisen lyhyt matka.
Itsehän tulen Seinäjoelta ja miittiin minulla on vähän pidempi matka.

Lisäksi tuonne pohjoisempaan on ainakin suunnitelmissa hieman omaa talvikivaa.
