Jatkan tähän, kun on vähän aihetta sivuavaa ongelmaa. Kyseessä -02 V70 2.4D ja ajovalojen sähköissä sellaisia piirteitä että luulisi olevan Giorgion kolvaama. Autoon on vissiin edellinen omistaja tehnyt jonkun verran omia virityksiä meiningillä, että kunhan toimii. Esim. pidemmän takaselkänojan siivun kaataakseen pitää kiskoa johdosta.

Joku aika sitten oikeanpuoleinen ajovalopolttimo sammui. Kojelauta valittaa "sähköjärjestelmä vaatii huollon: polttimovika lähivalo". Tavanomaiset diagnoosit sitten läpi, eli kuivatin umpiot kunnolla (tarkalleen ottaen sinne pääsee kummaltakin puolen jostain niin paljon kosteutta, että parempi pitää muovikupit poissa kokonaan), putsasin kontaktit, vaihdoin polttimon ja itseasiassa vielä liittimetkin. Sähköä tulee. Ajovalokytkin toimii normaalisti kaikkien muiden valojen osalta, mutta tuo ei herää henkiin millään.
Viime viikkoina sitten alkoi oikeanpuoleinen etuvilkku temppuilemaan. Pääasiassa ei toimi ollenkaan. Perushoivat sitten sille, eli kontaktit siisteiksi ja polttimon vaihto. Samalla varon vuoksi sama homma vasemmalle. Vanhat polttimot olivat ehjät. Hetken aikaa molemmat toimivat, kunnes vasen etuvilkku alkoi temppuilut, ja summa summarum: toimii joko jompikumpi tai ei kumpikaan.
Minä sitten vilkun viiksen irrottamaan. Ehjältä näytti, vähän putsasin ja pistin takaisin: nyt ei vilkut välkähtele, ellei laita hätävilkkua tai naputtele keskuslukitusta. Alkuperäinen ongelma ei siis johtunut tästä, mutta saipa siitä sentään yhden lisää.
Sitten tutkimaan tätä lisävalovyyhtiä. Yritän nyt olla mahdollisimman selkeä... Internetin mukaan etuvaloja koskevat nallit löytyvät kojelaudan kyljestä, kuskin puolelta. Näin ei kuitenkaan tässä yksilössä ole, vaan valojen sekä vilkkujen sulakkeet ovat poissa.
Lisävalot on kytketty konehuoneen sulakeboksin viereen Bilteman releellä, jonka kabiininpuoleinen johto menee jonnekin ajovalokytkimen suuntaan. Eli menevät päälle kun viiksestä vetää tavalliset pitkät. OBD-lukijan pinnien vierestä löytyy myös valojen lakisääteinen on/off-kytkin.
Releestä lähtee johto ja sulake akun konehuoneen puoleiseen plussaliittimeen, ja kaksi johtoa jotka menevät valoille. Kytkentä on asiallisen näköinen, mutta multa alkaa nyt ymmärrys loppua. Onko vastaavasta kokemusta?