Viime talvena kun ostin V70:in, loppui mielenkiinto 940:iin kokonaan. Noiden välillä ei tullut riittävästi kontrastia nykyajan ja vanhojen hyvien aikojen välillä. 940 tuntui vain kuluneelta nykyautolta. Joten aloin miettimään oikeasti vanhaa harrastetta.
Nettiautosta löytyi tämä. 142 vuodelta -71. Moottori käyty läpi, leimassa ja satunnaisessa ajossa oleva. Vaihdoin päittäin 940:iin ja nyt on sitä kontrastia.


Kotimatka sujui laiskasti. 80km/h oli maksimi mitä viitsi ajaa, silloinkin kaasu lähes pohjassa. Kotona löysin heti selityksiä miksi. Imusarjasta oli 3 mutteria käsin pyöritettävissä, huohotinletkun klemmari oli auki ja kaasuttimista öljyt vähissä.
Tämän jälkeen alkoi vetoja löytymään. En tiedä mitä tarkalleen moottorille on tehty mutta tupla strömbergit ja madallettu kansi. Satanen on mittarissa aika ripeästi ja tuosta vauhdista voi vielä lähteä ohittamaan. Tappikoneen murinaan kun lisää voimansiirron vaimean vihellyksen niin hymyilyttää ajella

.

Penkkien päällä oli tälläiset päälliset. Muuten olisin säästänyt mutta ne olivat kulahtaneet ja sisällä on navettamainen ummehtunut haju.

Ihan syystä oli päälliset.

Ralliratti ja kierroslukumittari sopii tähän hienosti. En ole vielä päättänyt haluanko alkuperäisen ratin, olisi kevyempi ohjaus.

Laturin alapultti oli poikki ja eilen laitoin sen kuntoon. Nesteet pois, syyläri ylös, porasin pulttiin 5mm reiän ja hakkasin siihen torx avaimen. Lähti pyörittämällä jämä pois.


Lohkon kierre taitaa olla tuumataulukoista ja sellaisia ei mulla ollut. Läpipultti ja mutteri ajaa asian yhtä hyvin. Onkohan 960:n etupenkin kiinnityspultti

. Volvo original osaa kuitenkin.

Eihän tämä mikään helmi ole. Kittiä ja spraymaalia käytetty ulkokuoren ehostuksessa. Yllättävän kovan oloinen kuitenkin että voisi olla mahdollisuus ensi kesänäkin saada leimaa. Ruostesuoja töhnää valuu joka ikisestä pellin saumasta eli joku on sillä tämän joskus pelastanut

.
Yksi hassu yllätys tuli vastaan. Tutkin magneetilla onko koko ulkokuori pelkkää kittiä (ei onneksi), etulokasuojaan ei tarttunut magneetti. Ei sitten mihinkään kohtaan. No ei kai kun ne on lasikuitulokarit

.
Tästä ei museokilpiin entisöityä ja kiillotettua tehdä. Pidetään ruosteet kurissa ja auto ajokunnossa jotta pystyy kesäisin nauttimaan. Kääntää kivasti katseita ja aiheuttaa ihmettelyä

.
Ja sitten sitä ajokuntoisuuden ihmettelyä.
Pääsääntöisesti moottori toimii hyvin. Käynnistyy, jaksaa vääntää matalilta kierroksilta ja vetoja löytyy ylhäältäkin.
Mutta kyllähän tämä tykkää nakuttaa välillä, jälkikäydä ja tyhjäkäynti on jotain 900-1500rpm väliltä. Kaasarit eivät ole täysin synkassa ja missä kunnossa lienee sytytysosat?
Mittasin puristuksetkin, 11-12 bar eli oikein hyvät.
1:sen ja 2:sen tulpat olivat maitokahvin väriset. 3:nen tummempi mutta silti ruskehtava.
4:nen ei sitten enää olekkaan.


Sitten pitääkin talven aikana miettiä korjaako strömbergit ja kärjellisen sytkän, vaihtaakko kärjettömään vai hylkäänkö molemmat ja mennään suoraan ruiskuaikaan. Lh, mega, k-jet, kaikki on mahdollista.

Banaanivanteet sopii hienosti.

