Kevätkausi lähestyy niin pitää laittaa tässäkin vähän huoltoja työn alle. Jossain vaiheessa kypsyi panhardin puslien vaihdon myötä ajatus myös takapään tukivarsien ja tankojen uusimisesta. Olihan alkup. varsilla ja puslilla ikää jo kunnioitettavat 49 vuotta. VP-autopartsin listaa selaamaan ja GCP:n räjäytyskuvasta osanumeroita ylös. Tuollainen setti tuli tilattua jo viime keväänä mutta jäi silloin asentamatta. Nyt sama setti maksaisi n. 100e enemmän.

Tukivarsiin tuli isot puslat mallia vahvistettua kumia ja pienemmät PU-mallia lähinnä asennuksen helpottamiseksi. Tilattiin samalla uudet pultit, mutterit, prikat ja iskarin kiinnitystapit. Tukivarren väliin tuli tilattua iskarin tapin holkit kun ei ollut tietoa, että tukivarsien mukana tulee omat.
Isojen puslien asennus näytti alkuun aika epätoivoiselta kun yritti vain ruuvipenkissä sitä painaa hylsyllä paikoilleen. Suurin (ainoa) ongelma oli, että vetää todella herkästi puslan vinoon ja toinen puoli pullistuu ulos. Ruuvipenkin jälkeen siirryttiin pultti/mutteri kiristys yritykseen mutta sama homma, vinoon meni. Tämän ongelmana oli, että käytin M8 (tai M10) pulttia joka mahdollisti puslan siirtymisen vinoon. Hankittiin puslan pultin kokoinen M14 kierretanko mistä laikattiin pätkä pois. Tämän jälkeen alkoi homma rokkaamaan ja puslan sai vedettyä suorassa paikoilleen lattiaa vasten ja kun painoi vielä jalalla päälle. Puslan saa asennettua 3" pakoputken pätkään kun käyttää leveämpää muhvin päätyä apuna. Kapeampi osa sopii hienosti tukivarteen. Asennuksessa käytettiin myös kumi-/silikonirasvaa. Tangon kierteisiin vielä pätkä jesaria, että oli varmasti nafti.
Puslan asennuksen "työkalujen" hinnaksi tuli alle 10e, kun pakoputken pätkiä löytyi omasta varastosta. Tarvikkeet:
- 3" pakoputken pätkä muhvilla
- M14 kierretanko tai 200 mm pultti
- Pari mutteria ja prikka(a)
- Lattarauta
