Puotilan autokorjaamo  RallyBaron

Korjaamoiden toiminta.

  • 6 Vastauksia
  • 2541 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa ratkori

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 301
  • www.vrcf.fi
Korjaamoiden toiminta.
« : 28.12.2020, 21:21:30 »
Minkälaisia kokemuksia autoilijoilla saati Volvoilijoilla on Tampereen seudun korjaamo toiminnasta. Tottakai kaikki rahastaa parhaansa mukaan, mutta nyt on ilmassa palaneen käryä oikein kunnolla. Toivottavasti olen väärässä.

Poissa tuomaril

  • Valvoja
  • Turbo
  • *
  • Viestejä: 3367
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #1 : 28.12.2020, 21:45:01 »
Varmasti korjaamoita on moneen junaan, sijainnista riippumatta. Avaatko vähän mitä käryä ilmassa on?

Poissa ratkori

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 301
  • www.vrcf.fi
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #2 : 29.12.2020, 16:00:42 »
Ensimmäinen jutska oli, kun sanoin että ohjaustehostajaan voi laittaa autossa olevaa Bilteman öljyä. Eivät olleet varmoja voiko sitä laittaa. Laittoivat sitten Volvon omaa. Hitusen kalliimpaa. Seuraavaksi vaihdettiin jakopää. Laskutettu oli myös moniurahihna vaikkei sitä ooltu vaihdettu. Antoivat siitä sitten rahat takaisin murinan jälkeen. Seuraavaksi vaihdettiin tomaattiin venttiililohko, mutta se ei toiminut. Niinpä vaihdettiin vanha lohko takaisin. Lohkon piti olla korjattu, sen oli toinen henkilö tilannut Englannista. Suomessa ei tietääkseni pelkkiä lohkoja testata, ulkomailla käyttö olisi tullut maksamaan senverran, että annoin asian olla. Viimeisin jutska oli, kun vein auton remonttiin ja sanoin että autossa on kympin pänikkä jäähdytysnestettä, lantrattua. Laskutettu oli 3l pakkasnestettä. Antoivat nesteestä velotetun summan takaisin. Että tämmöstä. Saahan sitä yrittää vaikka mitä, mutta se pitää tehdä niin, ettei jää jälkiä. Se hydraulilohkon vaihto tuli kalliksi, muut summat olikin pienempiä.
« Viimeksi muokattu: 29.12.2020, 16:04:26 kirjoittanut ratkori »

Poissa janne81

  • Turbo
  • ******
  • Viestejä: 4207
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #3 : 29.12.2020, 16:30:03 »
Oliko vettiililohkon tilannut joku korjaamolta vai sinun kaverisi?

Poissa ratkori

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 301
  • www.vrcf.fi
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #4 : 29.12.2020, 18:21:32 »
Ostin lohkon henkilöltä joka oli tilannut sen E-baystä, kyllästynyt kuitenkin Volvoonsa ja myynyt sen ennenkuin kerkis vaihtohommiin. Mukana tuli tiiviste ja jotain muuta. Näin jälkeen päin kummastellut, kun lohkosta ei löytynyt ostaessa yhtään punaista öljyä. Kirkasta kylläkin. Sain myyjältä E-bay osoitteen lohkon korjaajalta Englantiin, mutta olematon Lontooni on asettanut tiettyjä hidsteita asian edistämiseksi. Siitä sais " korjatun" lohkon 100€ jos ei toimi niin saa ilmaiseksi.
« Viimeksi muokattu: 29.12.2020, 18:23:18 kirjoittanut ratkori »

Poissa Juho_

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1072
  • vapari
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #5 : 29.12.2020, 21:09:14 »
Aika erikoista toimintaa kyllä, vaikken toisaalta yllätykkään.. onhan sitä kaikenlaista, mut se on erikoista että on laskutettu / yritetty laskuttaa esim. apulaitehihnasta vaikkei ole laitettu ja laitettu asiakkaalta kysymättä? sitten omaa öljyä.

Kuitenkin jos työmääräyksessä lukee, että asiakkaan omat osat/öljyt/tms. niin ihan jo hyvän asiakaspalvelun kannalta olisi hyvä soittaa ja kysyä voiko käyttää omaa tuotetta kun ei varmuutta käykö asiakkaan toimittamat tuotteet autoon.
 Se on vähän omituista, etteivät olleet varmoja käykö se bilteman öljy ohjaustehostimeen.... luulisi ennemmin olevan kaksi vaihtoehtoa vain: ei käy tai käy, kuin epävarmuus. ??? Oletettavasti myös bilteman purkissa lukee luokituksetkin.
Se tietysti voi olla taas sit vaan vastuukysymys, eli jos sen vuoksi tulisikin ongelmia niin vastuu olis korjaamolla..

Eli tuo venttiilipöytä on käytännössä siun toimittama osa korjaamolle, niin silloin ei toki korjaamon vastuulla ole mikäli osa ei toimi.. toki asennusvirheet asia erikseen.
Vähän arpaosia välillä mitä "käytettynä" hankkii.
Instagram | YouTube
Volvo 960 -91 | B6304S+ZF 260Z
Volvo V40 -00 | B4204T5+M56 - 1.7bar TD04HL-18T

Poissa RKJ

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 129
  • www.vrcf.fi
    • Huoltosivut
Vs: Korjaamoiden toiminta.
« Vastaus #6 : 01.01.2021, 01:15:49 »
Tää oli varmaan joku pienempi liike, kuulostaa siltä? Ite oon käyttäny Suomen autohuollossa Lielahdessa ja on ollut hyvä. Käyttöauto myös ilmeisesti laadukas, mutta hinnat kovempia enkä oo siellä ikinä asioinu.
Volvo V50 D3 -12

 

Carcom Oy  Elekma