Auto ei anna vikakoodeja mistään. Uudet lambdat ovat Denson valmiilla pistokkeella olevat. Vika ei siis poistunut lambdojen vaihdolla joten vanhatkin ovat täysin toimivat. Tosiaan tuo etummaisen lambdan toiminta takimmainen irrotettuna kiinnostaa siksi, että mikäli etulambda nyt on aktiivisena, voidaan poissulkea mahdolliset pakosarjan ja moottorin väliset tiivistevuodot. Nykimisen ja pätkimisen alettua auto vetää selvästi seokset laihaksi. Lisäksi hetkellisen kulutuksen mittari näyttää ihan omiaan mm. kiihdytteässä kulutuslukema on vain 12,5 litran pintaan. Se mikä itseäni ihmetyttää on, että mikäli taaempi lambda havaitsisi liikaa happea katalysaatorilta tulevasta pakokaasusta niin miksi se laihentaisi seosta? Mielestäni silloin sitä pitäisi rikastaa? Vai toimiikohan tuon taaemman lambdan mittaustulos jotenkin päinvastaisesti kuin etummaisen?
Usein vika alkaa moottorin juuri lämmettyä käyntilämpötilaan tai käyntilämpötilasta parkkiin ajettua ja esim. 15 minuutin kauppareissun jälkeen liikkeelle lähdettyä. Tällöin pakoputki ainakin on päässyt jäähtymään.
Itse siis epäilen vian aiheuttajaksi pakosarja-katalysaattori yhdistelmää ja tilasin eilen ihan kokeilumielessä tuollaisen lambdan korotusholkin, joka on tarkoitettu autoihin, joista on poistettu katalysaattori.
Autoon vaihdettu lisäksi tätä vikaa poissulkevaksi seuraavat osat:
- ilmamassamittari
- kaasuläppäkotelo (oireiden perusteella olisi ollut satavamasti tämä, mutta eipäs ollutkaan)
- polttoainesuodatin (normihuollon vuoksi)
- polttoainesuuttimet tiivisteineen (vaihdoin 382000 km ajomäärän vuoksi)
- huohotinjärjestelmä toissa vuonna
- katalysaattorin jäkeinen joustollinen putki, jossa takalambda sijaitsee
- ylimääräisiä imuilmavuotoja ei ole