Futurez  Kulkukoira

960 2,5l 24V Mikä mahtoi pettää, hyviä arvauksia tarvittaisiin.

  • 21 Vastauksia
  • 2743 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa lillijor

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 35
  • www.vrcf.fi
Poikkesin korjaamolla.  on aika outo juttu 9kpl oli pakoventtiileitä katki

Poissa Huikkoster

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 5847
  • www.vrcf.fi
Kylläpä siellä jako on mennyt sekaisin vaikka sanot että oli kohdillaan. Ei muuten mene useampi venttiili solmuun.

Kannattaa tarkkaan tutkia että miksi näin on käynyt ettei kansiremontin jälkeen sama käy uudestaan. Toimiiko kiristin? Voiko kampiakselin ratas päästä pyörähtämään?

Poissa Lankku

  • 302 km/h@mile tiiliskivellä
  • Valvoja
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 8106
  • Sairaan nopee
    • Videoita
Voiko kampiakselin ratas päästä pyörähtämään?
Voi jos mutteri on jätetty löysälle ja puuttuu sen takia. Pari tällaista on tullut vastaan.
245 -90 Englantilainen potilas   245 -90 D5   850 -94 D5 AWD   860 -96 2.9   965 -95
+muut romppeet   Ostetaan 245 Transfer

Poissa lillijor

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 35
  • www.vrcf.fi
Hyvä kun tulee vinkkejä.  Tosiaan autolla ei toki pysty normaalisti ajamaan jos jako olis sekaisin , mutta kun sillä edellisiltana normaalisti kotiin ajoin niin kyllä se kone tuolloin kunnossa oli.  Kaikki tämä tuho tapahtui startissa ilman että kone ehti käynnistyä, hyvä kun hieman pyörähti ja kolinan kanssa siihen jämäti kesken starttiyrityksen.


Poissa laatikkovika

  • Turbo+
  • *******
  • Viestejä: 6757
  • Global alligator
Lankulla hyvä pointti. Jakoremmikin pettää sammuttaessa jos vetelee viimesiään, se pieni eestaas liikahdus siinä.
Ei sitä millään räikällä kirrata, vähän kuin takapotkun kammen pultti. Ei moni usko kuinka tiukkaan se pitää vetääkään.

Joskus hajos rattaasta kiila kun vaan räikkään kädellä löin pultin kireeks, onneks oli turbovehje niin mahtu pyörimään vaikka jako sekos.
Kölvinä piti kovalla pakkasella lähtee kaverin cortinalla kun oli yön seissy. No ei käymään millään, lopulta katottiin jakohihna ja ei pyöriny startissa ollenkaan kun öljyset hampaat oli kadonnu rattaan kohdalta.
Jaa, pitäskö se remmi joskus vaihtaakin ja se vuotava stefa? :o
S60 T5 BSR   UNLEASH YOUR BEAST
PIDÄ TUNKKIS!       
https://youtu.be/lS3b1EaTSwk
Perheen kulkineet S60 T5-2001, S60 2.0T-2002, V60 D4-2016

Poissa Lankku

  • 302 km/h@mile tiiliskivellä
  • Valvoja
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 8106
  • Sairaan nopee
    • Videoita
Joskus manuaalilla keula ylämäkeen ja vaihde päällä pysäköidessä jakohihnakiristin painuu kasaan(kampiakselin liikahdus taaksepäin sekä nokkien vastus) ja käynnistäessä jako hyppää, koska kiristin ei ehdi mukaan.
Palaisin tähän sen verran, että onko jäänyt renkaat sopivasti lumi/jääpaakun päälle jolloin auto on nytkähtänyt taaksepäin vaihdetta vasten?

Muuten ei jää montaa vaihtoehtoa jos ulkoisesti näyttää hyvältä ja nokkapyörän pultit paikallaan. Eli kampuran hammaspyörän pyörähdys tai kiristimen hajoaminen.
245 -90 Englantilainen potilas   245 -90 D5   850 -94 D5 AWD   860 -96 2.9   965 -95
+muut romppeet   Ostetaan 245 Transfer

Poissa Juho_

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 1072
  • vapari
Sen verra lisäisin tähän, että jako voi olla pielessä myös silloin kun "merkit kohdillaan", jos on nokkapyöriä joskus käännelty enemmän ja tällöin nokkien todellinen ajoitus on ollut pielessä.

Eli nokkien takapäästä jako kohdilleen lukitustyökalulla, niin tuokin selvii.

Mut ei tuossa oikeen muuta voi olla kun mitä Lankku olikin jo epäillyt.
Instagram | YouTube
Volvo 960 -91 | B6304S+ZF 260Z
Volvo V40 -00 | B4204T5+M56 - 1.7bar TD04HL-18T

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy