Volkkarin vastaava keksintö eli ID Buzz hinnastossa 67 k€, eipä tuo nyt kummoista vuorineuvossukua edellytä.
Ei suoranaisesti. Kuitenkin perheille, joille tuo on suunnattu, tuskin on laittaa tuollaista summaa autoon. Paitsi jos suurlapsiperhe iskee vasta siellä +50v ikävuoden tienoilla, jolloin on 30v. ehtinyt tehdä hilloa jemmaan.
Eihän nytkään sähköautoilu ole kuin ylemmän keskiluokan huvi, joka kattaa 10% väestöstä (yli 3050€/kk tulot https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005701238.html).Eli todellisuudessa tuo auto on niille 25-40v. ikähaarukassa oleville suurperheille, joilta tarvittava pääoma puuttuu. Tilastot on taas ikäviä, kun valehtelevat ovat sitä mieltä, että matalasti koulutetuille syntyy enemmän lapsia, kuin korkeasti koulutetuille. Matala koulutus taas ikävästi vaikuttaa käytettävissä olevaan pääoman määrään.
Auton olemassaolokin jo riitelee itsensä kanssa; Pelastetaan maailma sähköisellä lestabussilla, mutta täytetään se 1+n määrällä lapsia

Oikeampi ja vastuullisempi tapa vähentää päästöjä olisi jättää
ylim. (ja ettei kukaan provosoidu jätän sanomatta, mutta tiedätte kyllä).
Kehittäisivät sitä vetyä
