Siellä on kaksi pääosaa, moottori ja vaihteisto. Jos sieltä kuuluu moottorin kierrosluvun mukaan muuttuva sivuääni, vaihdetaan pelkkä moottori. Muuten menee koko paketti vaihtoon. Vaihteistoon liittyy kytkin ja välitys booreineen. Ellei vika ole kytkimessä, huolto-ohje käskee silmäilemään boorit ja rattaat, ja jos jotain poikkeavaa näkyy, vaihdetaan koko paketti. Yksittäisiä osia ei ole virallisesti saatavilla, ei edes kytkintä.
Aika yksinkertaisen näköistä mekaniikkaa, varmasti joku noita pian -ellei jo- korjaa. Tehdäänhän noihin neliveto-Volvoihinkin boori- ym remonttia. Moottorin ujelluksesta voisi kuvitella hoituvan laakerit uusimalla?
Minä rohkenen kyllä väittää että kytkimiä kyllä vaihdetaan, myös marmorilla. Jos nyt tulkitsen amerikassa julkaistun tj 33358.5.2 eeppoksen oikein.
Se erad-mötikkä koostuu ihan muutamasta komponentista; sähkömoottori ja hieman ohjauselektroniikkaa, ratasyhdeistelmä (loppuvälitys mallista riippuen noin 10:1) ja "perämurikka". Peräkmurikassa on dog-clutch tyyppinen hammaskytkin, joka likkuu solenoidin avulla. Ja tähän on vielä integroitu hall-tyyppinen anturi, joka kertoo missä kohdassa tämä hammaskytkin on. Perämurikka/kytkin kombo kuvassa sininen.

Yleisin ongelma lienee kytkimen rikkotuminen. Kun tämä kytkin menee rikki, niin käytännössä kai kytkin jumittaa. Ja jos/kun sähkömoottori laittaa vedon päälle ennen kuin kytkimen hampaat ovat kunnolla paikallaan, hampaat kuluvat rikki. Tästä syntyvä silppu saattaa rikkoa sit muutakin, käsittääkseni myös sähkömoottorin. Minun on vaikea ymmärtää miten sähkömoottorin laakerit itsestään kuluisivat niin, että rupeavat ulisemaan. Kolahdukset taka-akselilta tai jos auto jää sähköllä miettimään ennen vedon alkua sähköllä viittaa kytkinongelmaan. Säännöllinen öljynvaihto on varmasti tehokas ennaltaehkäisy jumittamiseen.
Käsittääkseni mikäli autoon on tehty tyypillinen 3-4k€ "erad-remontti", tämä perämurikka/kytkin -kombo on vaihdettu, ja väliratas. Itse osat ei miljoonia maksa, kun näitten osien vaihdon ohjeaika on luokkaa 12 tuntia, eli remonttilaskusta suuri osa on asennystyötä. Mielestäni jännää, että laakereiden esijännitystä ei tarvitse säätää. Mikäli rataspakassa, sähkömoottorissa tai näitten laakereissa ilmenee vikaa, koko ykiskkö vaihdetaan ja tämä maksaa 7-9k€ lähteestä riippuen.
Yleisesti niin minusta tuntuu että tämä ongelma kuitenkin on jonkin verran liioiteltu, pitää ottaa huomioon kuinka paljon näitä on suomessa liikenteessä. Ja huomattavan suuri osa ex liisareita, joiden käyttäjiä ei pienet kolahdelut kiinnosta.
LR mallien uusi tehokkaampi erad vaihdetaan aina kokonaan, siihen ei saa varaosia.