Autoracing  KL-varaosat

T 960:sen sedaniin vm. 1996 tuulilasiin uusi tiiviste . Mistä saisihommattua

  • 4 Vastauksia
  • 515 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa lillijor

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 35
  • www.vrcf.fi
Olen selaillut nettiä ja koittanut löytää 960;ssen uutta tuulilasin tiivistettä. Jotakin näyttäisi löytyvän esim Euvaraost. https://www.euvaraosat.fi/osa/oen/1591146

Ei vai noista kuvista saa tolkkua että onkohan semmonen mitä tässä haetaan. Nykyään paikallaan ilm. alkuperäinen lasi ja tiiviste ( tiivisteessä näyttäisi olevan metallia sisällä joka alkanut ruosteen takia pullistelemaan ja  tiivisteen reuna ei kaikin osin siisti. Onko joku hommannut moista tiivistettä . Haluaisin uskonvahvistusta että tilaisin varmasti oikean. Tuulilasifirman tukkurit ei moista tunnistanut.  Itse tilaten he kyllä laittavat paikalleen uuden lasin kera (lasin otan virmasta)

Vinkkejä otetaan mielellään vastaan.
« Viimeksi muokattu: 22.05.2023, 17:44:11 kirjoittanut lillijor »

Poissa Lankku

  • 302 km/h@mile tiiliskivellä
  • Valvoja
  • Group A
  • *
  • Viestejä: 8030
  • Sairaan nopee
    • Videoita
Lasissa ei ole tiivistettä, vaan se on liimattu ja päälle tulee peltirunkoiset koristelistat. Listat kiinnittyy koriin muoviklipsuilla. Ainakin jonkin aikaa sitten listoja sai vielä alkuperäisenä. Hintaa taisi kaikilla kolmella olla 300 luokkaa.
245 -90 Englantilainen potilas   245 -90 D5   850 -94 D5 AWD   965 -95
+muut romppeet   Ostetaan 245 Transfer


Poissa lillijor

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 35
  • www.vrcf.fi
Eikös tuo näyttäisi että tuolta Skandiksista löytyy . Eikö tuo ole 96=:seen sopiva setti.  Oletko tuolta tilaillut, hyvinkö toimii homma ?

https://www.skandix.de/en/spare-parts/body/body-parts/trim-parts/trim-moulding/trim-moulding-glas-windscreen-black-kit/1089101/?dc=10

Poissa lillijor

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 35
  • www.vrcf.fi
Vielä noista osanumeroista . Esim tämä 1089101   , onko nämä mitä numeroita jos näitä tarkoitat. Onko nuo valmistajan OM numeroita  vai mitä ?

 

Elekma  Autoracing