Sen sijaan yhteistyö muun muassa isojen öljy-yhtiöiden kanssa on opettanut käytännön turvallisuusajatteluun ja riskianalyyseihin.
On kuitenkin turha väittää, että esim. se puhelun puhuminen on ajon aikana kielletty, kun se ei sitä lakiteknisesti ole.
Kuka tuon keskinäisen sopimuksen on tehnyt ja kenen kanssa?
Fiksusti voi toimia myös ilman sopimuksia.
Lähtökohtaisesti työelämässä kaikki toiminta perustuu sopimuksiin.
Jos osallistutaan esimerkiksi off-shore projekteihin, sopimukseen kirjataan pelisäännöt, miten siinä toimitaan ja sovittuja sääntöjä noudatetaan. Ellei, kyseessä on sopimusrike, josta seuraa sanktioita.
Kun asioista on sovittu, niille on yleensä myös löydetty kustannus, on se sitten meno tai kulu. Molemmat osapuolet haluavat, että asiat tehdään oikein ja tehdään oikeita asioita.
Arkiliikenteessä näkee pelottavan usein, mitä puheluun keskittyminen vaikuttaa ajamiseen. Onko se fiksua toimintaa?