Ajatuksena ois ahtaa B200F 740 LH 2.4 ruiskulla, mitään tehokastahan tästä ei ole tarkotus tehdä, lähinnä vaan kokemuksen, fiilistelyn ja mielenkiinnon vuoksi.
Ajatuksena ois käyttää vakio osia, vakio pakosarja, turbo, ahtoputket ja välijäähy, boksit, suuttimet yms..
Mites toi ruisku/bensa puoli, millaset suuttimet ja boksit yms tarvitsisin, varmaan turbosta peräisin olevat, mutta oliko näitäkin erinlaisia ja minkä kokoset suuttimet?
Onko b230FT boksit ja suuttimet liian isot vai onko oltava jostakin B200 turbosta?
Ja tarvitseeko ruisku puolelle tehdä muutakin? immun vaihtoa/siirtoa tms?
Ja bensapuoli, oisko joku 044 vastaava pumppu sopiva tälle setille, varmaan pumppu vaihdettava vai riitääkö tuo vakio pumppu vielä?
Ja toinen, mites noi öljyntulo ja paluut ois järkevin tehdä, kannattaako alkaa lohkoon porailemaan reikiä vai miten toteutus järkevin tehdä?
Entäs öljyn jäähdytys? Vaatiiko jäähytystä?
Ja mitä muuta kannattaa ottaa huomioon keston, toimivuuden yms ahtamisen suhteen, paineet toki pidetään alhaisina niin kestää edes hetken.

Ja saa tarjota kaikkea turbotukseen tarvittavia osia, ahdinta, pakosarjaa, downpipeä, ahtoputkia ja välijäähyä, bokseja, suuttimia yms, kaikki puuttuu vielä.
Kokemuksia ja vinkkejä otetaan vastaan, miten olette tehneet.