Alkuviikosta kauppaan lähtiessä huomio kiinnittyi ehkä liikaa asfalttimiehiin, jotka puuhasivat talon liittymän kohdalla.
Onnistuin sitten ihan itse kääntämään niin loivasti, että takaovi viisi katoksen tolppaan. Vahinko ehti jo tapahtua suurimmilta osin, mutta peruutin sitli varovasti takaisin ja tutkimaan.
Lienee kahva painanut peltiä sisään ja ihan mehevät skraidut on ovessa. Plus kahvan kuori lensi mäkeen.
Että semmoista. Olisihan tuossa kasko, mutta on ottanut päähän kuin pientä oravaa talvella, niin ei ole viitsinyt tutkia, että onko bonuksenmenetyksiä luvassa.
Lisäksi kesärenkaat ovat krhm, ehkä hiukan laillisen rajamailla ja vakuutusehdoissa oikein luki, että ne tarkistetaan korjaamolla.

Tämä on sitten virittänyt pienen anarkistin että "pitäkää tunkkinne", plus kyseessä on kuitenkin jo vuosi sitten kuuden tonnin katiska.
Polleana poikana myöskin ajattelin, että "minähän tilasin oikein PDR-kitin keväällä ihan varta vasten". No kevät oli mikä, oli ja kylmää. Plus kun on muovinastoista kyse, niin jokainen pitää tiskata isopropanolissa, kuten myös kuuumaliimapuikot.
Valitsin keväällä mustan "yleisliimapuikon" mukana tulleeseen pistooliin, mutta sillä ei kyllä ole tehnyt kerrassa mitään.

Tietenkin sitä liimapuikkoa on pikkuisen vaikea ottaa pois, toki pistoolin kärki näkyisi lähtevän irti, niin pitänee tarkistaa.
PDR-kitin työkalut ovat kyllä säädettäviä, niin ehkä vaihdan ihan kunnollisiin liimapuikkoihin ja pistooliin..
Kun painauma on mitä ilmeisimmin kahvan aiheuttama, niin reunat ovat loivat ja tuon saisi mitä ilmeisimmin kyllä oiottua ainakin noilta osin. Mutta en ole vielä viikkoon saanut pysymään mitään kiinni pellissä, vaikka olne puhdistanut isopropanolilla ja uittanut myös osat ja liimapuikot siinä.
Tässä on se kohta, jossa voi enemmän PDRää tehneet antaa vinkkiä - itse kun ostin kitin alun perin lähinnä harjoitellakseni ja harrastaakseni.
Ei se ajamista estä. Mutta ottaa kuuppaan joka kerta kun lähtee, kun tietää, että tuonkin voisi vetää suoraksi, kun tuossa joku pysyisi..
Purin jopa ovipahvin pois ja katsoin, josko peltiä voisi nakutella muovivasaralla siltä puolelta. Totesin kuitenkin homman niin isoksi, että auto jäisi seisomaan, niin löin pahvin toistaiseksi takaisin paikoilleen. Katsotaan sitten, kun ei tarvitse enää ihan jokaista kymppiä laskea.