Mites autot joissa ei ole VOC- tai hätäpuheluominaisuutta? Hajoaako niistäkin jossain vaiheessa tuo VCM-purkki? Mietin tässä vaan kun itsellä tulee tänä vuonna autolle ikää 10v, niin lieneekö tuo purkki jo vaihdettu jossain välissä vai onko se vasta edessä päin.
Osaako joku vastata tähän kysymykseen. VCM-purkki kun kuitenkin autosta löytyy ja käsittääkseni siellä on myös tuo patteri, vaikkei VOC:ia olekaan. Onko tuo tässä topicissa puhuttu "autosi softaversio" VCM-purkin ohjelmistoversio, vai sovelluksen versio?
Sen verran katoin huoltokuitista, että VCM ei kuulunut minulla päivitettyjen ohjelmistojen joukkoon 1.12.25.
Edit: Ja miksi autooni on asennettu volvo cars-sovellus, jos siinä ei ole rautaa tuolle toiminnolle? Ainakin hätäpuheluominaisuus puuttuu, niin siitä olettamus, että VOC eli nykyinen Volvo Cars puuttuu. En ole avannut sovellusta, koska se kysyi lupaa tietojen jakamiseen ja täällä käsitellyt epäillyt huomioon ottaen koin parhaimmaksi olla varmuuden vuoksi käynnistämättä.