Kylä tuntuu olevan pienillä asioilla ihmeesti vaikutusta.
Laitoin tänään pakoputkeen yhden pöntön lisää ja putki piteni jonkun 40cm niin nyt käväsee laihalla kun painaa kaasua/kiihdyttelee osakaasulla.
Ja karvan laiheni 2000-3000rpm välikin tasakaasulla.

Tarvii huomena koittaa vaihtaa kp suuttimet 38->45 ja jos se ei tee mitään niin veivailla taas pumpun iskuja vähän pitemmäks.
E: Eipä se juurkaa paremmaks tullu 45 kp suuttimilla. Tai tavallaan tuli kun normaalisti kiihdytellessä rikastaa juur sopivasti mutta lappu lattiaan tilanteessa käväsee laihalla ja nyppäsee välillä.Ja paikalla kaasua polkastessa käy tyhjäkäyntiä vaikeesti pari sekuntia sen jälkeen kun turhan isot noi 45kp suuttimet.
Koitin myös 60 tyhjäkäyntejä 1. pitimillä ja niilläkin tilanne parani muttei vallan korjaantunu,ja boonuksena matka-ajossa afr 11 kantturoilla eli ei hyvä.
Perskele kun toimi hienosti useamman viikon ja ajattelin tällätä putkeen yhden pöntön lisää ja jatkaa putken perään asti niin johan taas pääsi eroon siitä hyvästä toimivuudesta.

Aiemminkin on kyllä kävässy mittarin mukaan laihalla kun tällänny kaasun pohjaan mutta ei niin laihalla että olis nypyttäny tms mutta laiheni varmaan juur sen ihan karvan että nyt empii/nyppää ja aiemmin ollu ihan kiikunkaakun varmaan.
Ja pintakaasulla afr oli aiemmin siinä 13-13.5 ja nytten likempänä 14 ja jos enempi vastusta ni menee sinne liki 15 ja ei tunnu kyllä tykkäävän niin laihasta kun meno vähän empivää silloin.
Ongelma johtunee uskoakseni siitä että tyhjäkäyntipiirin seos on ihan karvan laiha ja se yhdistettynä 36 kurkkuihin niin ei ihan piisaa kiihdytyspumppu paikkaan tarpeeksi nopeasti/riittävästi? Tai sitten pumpun iskua veivaamalla sais enemmän pänniä jouseen niin ruuttaisi ehkä nopeammin/pienemmilläkin kaasun painalluksilla.
Tilailin ny kaikista rikkaimmat tyhjäkäyntipitimet ja 58 tyhjäkäynti suuttimet.
Ja pykälää isommat pääsuuttimet kun sais olla kyllä vaikka karvan paksummalla täyskaasulla ja josko silläkin saisi tuota lappu lattiaan empimistä vähän eliminoitua kun olis vähän paksummalla koko alueen,ja kun tosiaan ei paljoa tarvisi paksuuntua niin empiminen häviäisi.
Tuleepa taas melkosta tarinaa.
Koitan huomena veivailla noita pumpun iskuja karvan pitemmäks ja koitan mitä sanoo samoilla suuttimilla millä aiemmin toimi hyvin.