Auto on XC70 D5 aj 280tkm vm2008.
Oireet sellaset, että kuskin puolelle tulee vain viileää, mutta apukuskille kohtuu lämmintä. Auton lämmöt ok, VIDA:lla jo tutkittu vikaa, kalibrointi ja säätömoottorien ja säätimien toiminta ok. sisätilan lämpötilan anturi myös ok. Tällä hetkellä epäilys on, että onko mokoma kenno tukossa, eli jotain mäskiä mennyt. Apukuskille kohtuu lämmön tulo johtunee (epäilys) siitä, että vesiletkut ovat vänkärin puolella ja sieltä puolen vähän lämpöä.
En ole päässyt mistään vielä näkemään sitä, sulkeutuuko läpät vai onko mekaanisesti irronnut moottorin akselista. Ainakin ääntä kuuluu kummaltakin puolen ok, kun lämpötilan nappia pyörittää (LO-HI-LO).
Keskikonsolin olen saanut poistettua kokonaisuudessaan. Alaspäin menevät Ilmakanavaputket (3 kpl- 4 haaraa) olen saanut osittain irrotettua. Samoin kennon yläpuolella edessä on muovikansi, jonka olen saanut pois- eli kenno näkyy, mutta paljon on varmaan vielä purkutöitä, ja nyt on jo sormi suussa. Kokeilen vielä käyttää koneen lämpöiseksi ja kokeilla ihan kädellä kennoa, lämpiääkö se. Jos lämpiää tasaisesti ja hyvin, en vaihda kennoa, mutta haasteet vaan kasvanee kun ei tiedä, missä vika.
Jos jollain on hyvät ohjeet sekä vian paikallistamiseen että kennon irrottamiseen ( uusi on jo pöydällä), niin olisi hyvä juttu.
Aiheesta on v2017 muistaakseni kirjoittanut Stigames otsikolla "V70 2010 kuskin puolelle tulee vaan kylmää". Hän oli 10 h työn tehnyt kennon vaihtoon. Sitten Jukkola kirjoitti siinä, että häneltä meni 4h ja ei ollut hirveän paha juttu. Jukkola kirjoitti seuraavasti :
"Itse vaihdoin omaan -12 vm v70 lämppärin kennon tuossa talvella. Oli myös elastista mönjää kenno täynnä ja tukossa. Ilmeisesti edellinen omistaja sekoittanu punaista ja vihreää nestettä sekaisin.
Mulla ei kyllä kestänyt kennon vaihto kuin nelisen tuntia.
Lyhyesti kerrottuna, keskikonsoli irti, jossa arviolta kuusi ruuvia. Lattiakonsoli irti, kuskinpuolella muutama sähköliitin. Puhallusputkia irti nelisen kappaletta lattialta lattiakonsolin alta. Melko tiukasti piti vääntää niitä irti. Kennon päältä jokin metallituki muistaakseni ja muovikotelo auki ja kennosta sokat pois, jonka jälkeen kenno lähti pois. Imin öljynvaihtoimurilla konehuoneen puolelta alipainetta jäähdytysjärjestelmään niin nestettäkään ei tullu kennon vaihdossa jalkatilaan juuri mitään.
Vähän ruuvaamista siinä oli, mutta kyllä siitä selvisi ihan autotallissa vaihtamalla."
No nuo putket olen osittain saanut pois, tosin reunimmaiset 2 menee niin paljon lattiamaton alle, etten niitä repinyt irti, vaan sain ehkä riittävästi syrjään. mutta en nyt saa kiinni, mitä käytännössä tarkoittaa "Kennon päältä jokin metallituki muistaakseni ja muovikotelo auki".