Autoracing  KL-varaosat

Jäljellä oleva ajomatka lukema V60 hybridi T8 2020

  • 3 Vastauksia
  • 214 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa TeeKasi AWD

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 11
  • www.vrcf.fi
Auto V60 hybridi T8 2020. Auto tuntuu arpovan jäljellä olevaa ajomatkaa melko erikoisesti.
Tässä esimerkkiä: Auto tankattu ja ajomatkaan tulee optimistinen 980km lukema.
Ajettu noin 100km vauhdilla ajoa 17km, niin nyt jäljellä olevaa ajomatkaa on enään 730km, eli 250 km lähti vaikka ajettu 17km. Tankin digiviisari näyttää kuitenkin täyttä tankkia.
Toinen esimerkki: Tankin viisari näyttää että ¾ osaa bensaa on jäljellä (45l). Pari siirtoajoa pihalla ja nyt jäljellä oleva ajomatka onkin enään 410km. Tällöin kulutusarvioksi saadaan10,9l /100km lopulle bensan määrälle. Hetkellisen ajon perusteella ajomatkaa näytetään säätävän varsin runsaasti.
Jäljellä oleva ajomatka lisääntyy kymmenillä kilometreillä kun taas on normi ajo päällä
Tankki on tuossa autossa 60l. Minulla keskikulutus on ollut 8tkm ajon mukaan 6.1l.
Onko muilla samanlainen lottokone tulos tuo ajomatkan lukema? Tulisiko ohjelmisto päivityksellä kuntoon?

Poissa Volvorules

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 72
  • www.vrcf.fi
Vs: Jäljellä oleva ajomatka lukema V60 hybridi T8 2020
« Vastaus #1 : 15.09.2025, 03:25:02 »
Noin sen juuri kuuluukin toimia. Se laskee kulutuksen reaaliaikaisesti, sen vuoksi tuo jäljellä oleva kilometrimäärä vaihtelee sen hetkisen nopeuden ja ajotavan mukaan. Todellisen polttoainetilanteen näet polttoainemittarista.

Poissa TeeKasi AWD

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 11
  • www.vrcf.fi
Vs: Jäljellä oleva ajomatka lukema V60 hybridi T8 2020
« Vastaus #2 : 15.09.2025, 08:27:43 »
Kiitos vastauksesta. Näinhän se menee tuossa alussa moottori kylmänä on kulutus selkeästi suurempi. Tuntui vain erikoiselta tuo iso jäljellä olevan matkan säätäminen. Olisi ehkä voinut olla optimistisempi/rauhallisempi, että kohta se laskee, kun moottori lämpenee. Tankilla tuo n 1000km kuitenkin pääsee minun ajoilla, sopivilla latauksilla.
No tärkeintä on, että tuo on sama muilla.

Poissa Niclashki

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 817
  • www.vrcf.fi
Vs: Jäljellä oleva ajomatka lukema V60 hybridi T8 2020
« Vastaus #3 : 15.09.2025, 09:04:29 »
Normaalia. Kylmänä ja lyhyillä pätkillä tottakai kulutus on kovempi ja tuo range lasketaan sen hetkisen kulutuksen mukaan. Lähtee vähän ajamaan matkaa, niin kyllä se takas kipittää sinne, mitä pitääkin olla.
V90 T8 2020 Inscription

 

KL-varaosat  Race.fi